Polecane Zgubiłem - znalazłem

Znalazłem psa! Co mam zrobić?

Gdy na mojej drodze pojawia się bezdomny/zagubiony pies zawsze wtedy do głowy przychodzi mi myśl – „dlaczego ja?!”. Chwilę później jednak, mając na uwadze znieczulicę, która ogarnia nasze społeczeństwo przychodzi kolejna myśl – „jak nie ja, to kto?” Wielu ludzi odwraca wzrok, myśląc, że psa trzeba będzie zostawić u siebie w domu na zawsze albo, że „zmarnuje” się kupę czasu. To nieprawda – wystarczy postępować według poniższych wskazówek:

 1. Przede wszystkim – nie bój się. Pies wyczuwa Twoje emocje, postaraj się zachować spokój, dasz tym samym psu sygnał, że masz dobre intencje. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, daj zwierzakowi czas, żeby się z Tobą oswoił i przekonał, że nie zrobisz mu krzywdy.
 2. Zabezpiecz zwierzę. Jeśli jest skrępowane lub przywiązane – uwolnij je. Spróbuj złapać na szalik/sznurek/pasek czy cokolwiek, co akurat masz pod ręką.
 3. Jeśli spieszysz się do pracy/szkoły wezwij służby odpowiedzialne za odławianie bezdomnych zwierząt w Twojej okolicy  (np. Straż Miejska tel. 986, Urząd Gminy itp.), które odwiozą psa do schroniska. Tak, brzmi to okrutnie, ale lepiej żeby pies trafił w miejsce gdzie nie potrąci go samochód, dostanie wodę i jedzenie, niż żeby miał się tułać po ulicach.
 4. Jeśli masz czas zająć się znalezionym psem postaraj się ustalić czy nie potrzebuje interwencji weterynarza (krwawi, ma problem z poruszaniem się, ma złamaną kończynę). Jeśli tak – odwieź takiego psa do najbliższej lecznicy.
 5. Sprawdź czy pies ma obrożę, adresatkę lub jakieś znaki szczególne.
 6. Zrób psu kilka wyraźnych zdjęć i rozpocznij akcję poszukiwawczą.

Jeśli pies jest przywiązany do drzewa, to oczywiście daremnym będzie szukanie jego opiekuna, ale kiedy biega po ulicy zdezorientowany, to jest to dla nas sygnał, że po prostu się zgubił.

 1. Zrób zdjęcia telefonem i wrzuć je na swoje facebook’owe profile podając jak najwięcej szczegółów, jakie udało Ci się ustalić: jak pies wygląda (szczegółowy opis), ile może mieć lat, w jakiej okolicy znalazłeś psa, w jakich okolicznościach. Taki tekst wraz ze zdjęciami wrzuć jako publiczny post na swoim profilu z prośbą o udostępnianie. Nie zapomnij o dodaniu numeru telefonu, pod który należy się kontaktować.
 2. Udostępnij takie ogłoszenie również w grupach lokalnych na Facebook’u np. „Zaginione/znalezione zwierzęta Warszawa” oraz na stronach typu OLX, Gumtree czy Morusek.
 3. Jeśli możesz tymczasowo zaopiekować się znalezionym futrzakiem, poszukaj kontaktów w lokalnych fundacjach, które pomogą Ci w zbieraniu pieniędzy na utrzymanie takiego psa – zawsze chętnie udostępniają konto do zbiórek.
 4. Rozwieś papierowe ogłoszenia w okolicy, w której znalazłeś psa. Pamiętaj, że nie każdy korzysta z internetu.
 5. Następny krok to już Twoje zaangażowanie. Jeśli będziesz ogłaszał znalezionego furzaka, wrzucał regularnie jego zdjęcia, na których widać, że ma kontakt z innymi zwierzętami lub dziećmi, to na pewno znajdzie się ktoś, kto takiego psiaka od Ciebie adoptuje.

Najważniejsze to ZAREAGOWAĆ, nie odwracać wzroku od potrzebujących zwierząt. Oczywiście trzeba też w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek i jadąc przez wieś nie zgarniać każdego dobrze wyglądającego burka, który właśnie robi sobie obchód.

Please follow and like us: