Zgubiłem - znalazłem

Zgubiłem psa! Pomocy, co mam zrobić?!

Nawet najbardziej ostrożnemu opiekunowi może przytrafić się ucieczka psa. Najważniejsze w takiej sytuacji jest szybkie działanie, zachowanie spokoju i postępowanie według poniższych wskazówek:

  1. Zgłoś zaginięcie psa do Straży Miejskiej tel. 986 lub Urzędu Gminy. W zgłoszeniu podaj nr chip zwierzęcia, opisz je dokładnie i zostaw swój numer telefonu.
  2. Zawiadom okoliczne schroniska dla bezdomnych zwierząt i lecznice weterynaryjne. Podaj dokładny opis psa, znaki szczególne, nie zapomnij zostawić numeru telefonu.
  3. Poproś znajomych o pomoc w szukaniu psa. Podaj im dokładną okolicę, w której ostatni raz go widziałeś i poproś, aby niezwłocznie przeszli/przejechali tę okolicę w różnych kierunkach.
  4. Wracaj często w okolice swojego miejsca zamieszkania, czasami psy same odnajdują drogę do domu.
  5. Dodaj ogłoszenie w internecie np. na swoim profilu na Facebook’u. Post powinien być publiczny, zawierać wyraźne, aktualne zdjęcie psa, dokładny opis okolicy, w której zaginął oraz numer kontaktowy do opiekuna. Zawrzyj w ogłoszeniu informację o tym czy pies miał na sobie jakąś obrożę/szelki/obrożę przeciw-kleszczową. Zaznacz czy pies jest łagodny i czy można go łapać. Psy lękliwe taka łapanka może jeszcze bardziej spłoszyć – w takiej sytuacji napisz, żeby nie próbować łapać psa, niezwłocznie dzwonić pod podany numer i podać aktualną lokalizację psa.
  6. Wydrukuj papierowe ogłoszenia z informacjami jak wyżej i rozwieś je w okolicy, w której zaginął pies. Możesz też wręczyć po kilka sztuk ogłoszeń znajomym, którzy będą Ci pomagali szukać psa aby mogli rozdać je przechodniom – nie każdy korzysta z internetu – przykładowe ogłoszenie poniżej (Spokojnie to tylko przykład. Budrys nie zaginął, właśnie chrapie na swoim posłaniu).
  7. Dodaj ogłoszenie o zaginięciu na stronach typu OLX, Gumtree, Morusek itp.
  8. Udostępnij takie ogłoszenie również w grupach lokalnych na Facebook’u np. „Zaginione/znalezione zwierzęta Warszawa”.
  9. Jeśli w ciągu kilku dni Twój pies się nie odnajdzie zacznij szukać w dalszej okolicy. Pies w panice mógł przebiec nawet kilkanaście kilometrów. Nie zapomnij też poszerzyć kręgu zawiadamianych lecznic i schronisk.

Przykładowe ogłoszenie:

Działaj szybko, nie czekaj aż „ktoś” znajdzie Twojego psa i przyprowadzi Ci go pod drzwi. Psy w stresie mogą nie dać się złapać obcej osobie, mogą popędzić przed siebie nawet kilkanaście kilometrów. Każda minuta jest na wagę złota.

Gdy Twój pies się odnajdzie, pamiętaj, że najlepszym zabezpieczeniem go przed takimi sytuacjami jest trzymanie go na smyczy. Jeśli mimo to zwieje, warto, żeby miał do obroży przypiętą adresatkę z numerem telefonu. Osoba, która znajdzie psa szybko Cię namierzy i sprawa załatwiona!

Please follow and like us: