Aktualności Dzieje się w Polsce Polecane Video

Toruń, czyli jak zarządzać schroniskiem – definicja

 

Na wejściu sterta kartonów, kawałek dalej ogromne, wypełnione czymś worki… Pierwsza myśl – “Co za śmietnik?! Mogli posprzątać…” Ale to nie śmietnik. To myślący i zaradni ludzie wymyślili, że schronisko można finansować m.in. ze sprzedaży makulatury i plastikowych nakrętek. Można? – Można, tylko trzeba chcieć.

Podczas 1,5 roku istnienia profilu NKA odwiedziliśmy kilkanaście schronisk. Mamy porównanie i wiemy, gdzie ludziom zależy na zwierzętach, a gdzie… kręci się świetny interes.

Do schroniska w Toruniu pojechaliśmy z ciekawości. Zainteresował nas model finansowania placówki, oparty między innymi na pobieraniu opłaty za wejście do psiego parku, należącego do przytuliska. Każda osoba prywatna może przyjść ze swoim psiakiem na plac, na którym dyżuruje behawiorysta. Opłata za wejście wynosi 5 zł i cała ta kwota przekazywana jest na rzecz schroniska.

Okazało się, że to tylko jedno z kilku ciekawych rozwiązań, stosowanych w toruńskim przytulisku.

PRZESTRZEŃ

W schronisku mieszka ok. 400 psów i 60 kotów. Spodziewaliśmy się typowego molocha z “klatką na klatce”. Tymczasem – kolejne zaskoczenie – schronisko aż kipi zielenią, boksy są czyste, każdy psiak ma swoją budę, pełną miskę i czystą wodę. Niby normalne – niestety nie wszędzie. Obejście całego schroniska zajęło nam około godziny. Po drodze – oczywiście – zdążyliśmy się zakochać w kilku futrzakach:)

Jednym z najbardziej efektownych miejsc jest kociarnia. Wyobraźcie sobie idealnie zagospodarowane miejsce dla kotów: ogromne pomieszczenie, drapaki, półki, posłania itp. Dodatkowo wielki wybieg z drzewami na świeżym powietrzu. Żyć, nie umierać, tzn. drapać, łasić się i nie umierać 😉

Nietypowym podopiecznym schroniska jest srebrny lis, uratowany z fermy futerkowej. Ma swój wybieg i opiekuna, który codziennie do niego zagląda. Lis nie jest do adopcji – to dzikie zwierzę nieprzystosowane do życia na wolności, dlatego pozostanie pod opieką specjalistów.

OPIEKA

Na miejscu funkcjonuje gabinet weterynaryjny, w którym zwierzęta mogą liczyć na opiekę medyczną. Psiaki i koty mają do dyspozycji pomieszczenia, w których po zabiegach w sterylnych warunkach mogą dojść do siebie. Są specjalne strefy dla szczeniaków i staruszków. Każdemu zwierzakowi zapewniana jest najlepsza opieka, a co najważniejsze – szacunek.

Tuż przy schronisku znajduje się również salon fryzjerski dla psów, w którym podopieczni schroniska są obsługiwani bezpłatnie, gdy tylko fryzjer ma wolne moce przerobowe. Dodatkowo każdy adoptowany z toruńskiego schroniska psiak, ma zniżkę na strzyżenie, kąpiele i inne zabiegi upiększające.

SPOSOBY DODATKOWEGO POZYSKIWANIA FUNDUSZY

Toruński azyl dla zwierząt finansowany jest przez miasto. Regułą jest, że w takich miejscach środków zawsze brakuje. Najłatwiej jest wyciągnąć rękę do darczyńców. Władze schroniska mają jednak pomysły na łatwe rozwiązania, dzięki którym zwierzakom żyje się lepiej.

  • sprzedaż makulatury – codziennie, osoby prywatne i firmy  przywożą do azylu kilkadziesiąt kilogramów papieru – na filmiku widoczna jest zbiórka z jednego dnia
  • sprzedaż plastikowych nakrętek, które zbierane są przez osoby prywatne, szkoły, firmy i dowożone do schroniska
  • psi park płatny dla osób prywatnych – ogrodzony wybieg z wykwalifikowanym behawiorystą
  • zbiórki, kiermasze, pikniki – organizowane i obsługiwane przez wolontariuszy i pracowników

Schronisko bierze również udział w akcji poprawy warunków bytowania kotów wolno-żyjących na terenie miasta Torunia. Nowiutkie budy, które zobaczycie na filmiku, sfinansowane są przez miasto i zapewne zostały już rozwiezione w miejsca, które zgłosiły się do schroniska po pomoc. Dzięki temu kociaki mogą schronić się przed złymi warunkami atmosferycznymi i są bezpieczne.

WOLONTARIAT

Do schroniska w Toruniu można przyjść codziennie w godzinach od 9:00 do 16:00 i pomóc np. przy sprzątaniu boksów, karmieniu zwierząt, fotografowaniu i promowaniu psów do adopcji lub w godzinach 13:00-17:00 wyprowadzić psiaki na spacer. Wolontariuszem może zostać każda osoba, która ukończyła 15 lat.

ADOPCJA

Proces adopcyjny w przytulisku jest standardowy. Należy przyjechać, poznać psa, porozmawiać z pracownikiem schroniska, podpisać umowę i jeżeli zwierzę jest bardzo młode – zobowiązać się do jego wykastrowania w wyznaczonym terminie.

Podoba nam się to, że adopcją trudnych psów, czyli np. husky lub psy w typie AST, zajmują się fundacje specjalizujące się w typie rasy. To świetna inicjatywa, promująca świadomą adopcję zwierząt, które przez predyspozycje charakterystyczne dla danej rasy straciły swój poprzedni dom. Dzięki temu zwierzęta trafiają do ludzi, którzy zdają sobie sprawę z ich potrzeb.

Schronisko w Toruniu to wzór do naśladowania dla wszystkich schronisk w Polsce. Brawo! A teraz zapraszamy na film 🙂

 

Please follow and like us: