O nas

Ekipa Nie kupuj – Adoptuj!

Kim jesteśmy?

W maju 2016 roku na Facebooku powstał Fanpage o nazwie Nie Kupuj – Adoptuj. Zdecydowaliśmy się na użycie powszechnie znanego hasła, chociaż od początku naszym celem było stworzenie miejsca, którego w internecie jeszcze nie było i chyba… nam się udało 🙂

Dzisiaj profil obserwuje blisko 80 tysięcy osób, a miesięczny zasięg postów osiąga nawet 1,5 mln wyświetleń.

Nie zbieramy pieniędzy i nie publikujemy ogłoszeń o psach, o których nic nie wiemy. Staramy się natomiast jak najmocniej promować ideę adopcji i uczciwie pokazywać wszystko, co się z nią wiąże.

Materiały powstają w całej Polsce oraz za granicą. Trudne tematy nie istnieją – piszemy o nieprawidłowościach w niektórych schroniskach i hodowlach, piętnujemy ludzi zostawiających psy pod sklepami i wytykamy niesprzątanie po pupilach.

Co jakiś czas przygarniamy psa, którego regularnie promujemy na naszych FP i… odstawiamy go do kochającego, świadomego(!) domu.

Projekt “Nie Kupuj – Adoptuj” nie przynosi mi zysków materialnych, ale daje niesamowitą satysfakcję z pomagania psiakom, które kocham najmocniej!

Dziękuję za pomoc ludziom, którzy mimo prywatnych zajęć, poświęcają nam swój czas.

Napisz do nas! Wyślij maila na kontakt@niekupujadoptuj.com lub skontaktuj się z nami przez fanpage!


Ekipa “Nie kupuj! Adoptuj!”

Justyna Piekarczyk

Psia behawiorystka

Na co dzień pracuję jako HR Manager. Swoją przygodę z psami zaczęłam w 2012 roku wyjazdem do schroniska dla bezdomnych zwierząt. To właśnie tam poznałam Manti, wówczas dzikiego, niedotykalskiego psa i tak zrodziła się we mnie nowa pasja do poznawania psychiki i zachowań psów. W 2015 r. skończyłam podyplomowe studia na kierunku Psychologii zwierząt. Specjalizuję się w terapii psów lękliwych, mających problemy behawioralne związane ze zmianą otoczenia  i utratą poczucia bezpieczeństwa, czyli głównie psów ze schronisk lub pseudo-hodowli. Jestem również specjalistką od znajdowania na ulicach starych, chorych i niechcianych psów, które zawsze mogą liczyć na moją pomoc.

Manti

Manti urodziła się w schronisku dla bezdomnych zwierząt ok. 2008 r. Dorastała w norze, w stadzie dzikich psów. Wycofana, przerażona, zastygała w bezruchu na widok człowieka – taką ją poznałam. To właśnie dzięki niej, zaczęłam się interesować mechanizmami psiego zachowania. Próbowałam zrozumieć, dlaczego Manti tak bardzo… nie chce mieć ze mną nic wspólnego. Spotykałyśmy się co tydzień i co tydzień uświadamiałam sobie, że nic się nie zmienia. Dlatego zdecydowałam się na adopcję,  poprzedzoną indywidualną terapią behawioralną. Manti po kilkumiesięcznej, intensywnej pracy z behawiorystką, zaczęła (niechętnie) współpracować z człowiekiem. Dzisiaj to zupełnie inny pies. Dalej lękliwa, dalej odrobinę dzika ale już nie bezdomna i chyba trochę szczęśliwa.

Budrys
Podobno urodził się w 2009 roku. Podobno całe życie spędził razem z matką “u chłopa w zagrodzie”. To co wiem na pewno, to to, że przez dwa lata był w schronisku i że zakochałem się w nim od razu. Jaki jest Budrys? Jest 40 kilogramową, ukochaną i cholernie wrażliwą ciamajdą. Trafił pod moją opiekę w 2018 roku, a w maju 2022 roku niestety z powodu licznych chorób i operacji wycięcia śledziony musieliśmy się pożegnać… 🙁