Aktualności Behawiorysta radzi News dnia Polecane

Mity dotyczące adopcji psów

Zastanawialiście się kiedyś, ile psów już dawno opuściłoby schroniska, gdyby ludzie nie powtarzali przestarzałych, idiotycznych mitów na temat bezdomnych czworonogów? Zanim stwierdzicie, że nie możecie mieć psa ze schroniska, bo “to jedna wielka zagadka” – przeczytajcie.

MIT #1 – Nie wiadomo, czego się spodziewać.

Mówiąc w skrócie – bzdura. Podejmując świadomą decyzję o adopcji zwierzaka, nie bierzemy „kota w worku”. Sami decydujemy, jaki to ma być pies, jaki powinien mieć charakter, temperament a także od nas zależy, jak ten psiak będzie się zachowywał w domu. Oczywiście bywają przypadki, gdy pies zachowuje się inaczej niż tego oczekujemy, ale zazwyczaj wynika to z nieumiejętnej komunikacji pomiędzy zwierzakiem a opiekunem. Przy odrobinie konsekwencji i cierpliwości można wyeliminować większość niepożądanych zachowań.

MIT #2 – Ze względu na złe doświadczenia mają problemy psychiczne

Problemy psychiczne może mieć każde zwierzę, które nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb właściwych dla danego gatunku. To, czy pies będzie nam niszczył mieszkanie, czy będzie zachowywał się agresywnie, zależy przede wszystkim od tego, jak zostanie wprowadzony do domu i czy człowiek będzie umiał wprowadzić zasady, dzięki którym pies poczuje się bezpiecznie.

MIT #3 – Strach adoptować do domu z dziećmi

W większości schronisk pracują rzesze wolontariuszy, którzy skrupulatnie sprawdzają reakcje psów na zachowanie i obecność dzieci. Aby mieć 100% pewność, można adoptować psa z domu tymczasowego, w którym mieszkają maluchy. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana może wpłynąć na zachowanie psa, dlatego stosowanie się do wskazówek podanych tutaj, ma ogromne znaczenie w procesie adaptacji psa w nowym miejscu.

MIT #4 – W schroniskach są tylko stare psy

Bzdura! W każdym schronisku znajdziecie pełen wachlarz wiekowy psów, zaczynając od szczeniaków, po podrostki, psy dojrzałe i starsze, a na geriatrycznych kończąc. Szczególnie te ostatnie zasługują na domy. Jeśli komuś zależy na psie w typie rasy, to również zachęcam do rozejrzenia się po schroniskach i fundacjach, pod opieką których przebywa mnóstwo psów rasowych lub bardzo przypominających daną rasę.

MIT #5 – Adopcja to skomplikowany proces

Opis standardowego procesu adopcji możecie znaleźć tutaj. Czy jest on skomplikowany? Nie. Zwierzę to nie zabawka, po którą wchodzi się do sklepu, płaci i wychodzi. Pies to żywa istota, za której losy i bezpieczeństwo odpowiadają pracownicy schroniska lub tymczasowi opiekunowie. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy osoba, która wyraża chęć adopcji psa będzie mogła zapewnić mu odpowiednią opiekę, a w przypadku nieprzewidzianych okoliczności zapewni zwierzakowi bezpieczeństwo.

 

Adoptując świadomie, sami decydujecie o tym jaki to będzie pies, jaki będzie miał charakter i czy do Was pasuje. To od Waszego zaangażowania będzie zależało, jak psiak zniesie – najważniejszą w swoim życiu – zmianę. Jeśli zapewnicie mu poczucie bezpieczeństwa, bardzo szybko przekonacie się, że adopcja to najlepsza decyzja.

Nie kupuj – Adoptuj!

Please follow and like us: