Aktualności Behawiorysta radzi Polecane

Lęk przed gośćmi i obcymi ludźmi

Pies powinien czuć się w swoim domu bezpiecznie. Dotyczy to również sytuacji, w których odwiedzają nas znajomi lub rodzina. Tymczasem w momencie, w którym zadzwoni domofon, w wielu domach zaczyna się nerwówka. Zwierzak albo zaczyna ujadać, albo ucieka i chowa się w najciemniejszym kącie. A później już wszystko idzie nie tak. W konsekwencji stajemy się odludkami, bo ludzie nie chcą nas odwiedzać albo sami wstydzimy się kogokolwiek zapraszać.

Dlaczego pies tak reaguje?        

 • boi się obcych ludzi, czuje zagrożenie
 • nie ma poczucia bezpieczeństwa

Aby ćwiczenia wykonywane z psem były skuteczne należy obserwować zwierzę i ustalić, co powoduje, że zwierzak zachowuje się niepewnie, a czasem nawet agresywnie.

LĘK PRZED OBCYMI LUDŹMI

Gdy Twój futrzak boi się obcych ludzi, denerwuje się, ucieka, chowa itp. musisz mu pokazać, że nowe osoby nie są dla niego zagrożeniem i może czuć się w ich obecności bezpiecznie. Podziel ćwiczenia na dwa etapy i postępuj zgodnie z podanymi wskazówkami. Efekt pracy zależy od Ciebie – Twojego zaangażowania i poświęconego czasu.

ETAP I

 1. Poproś o pomoc znajomego, najlepiej takiego, który nie boi się psów. Uprzedź go, że będziecie ćwiczyli z psem oswajanie z obcymi ludźmi. Zapewnij, że pies nie zrobi mu krzywdy.
 2. Ćwiczenie zacznij na zewnątrz. Wyjdź z psem na spacer i poproś znajomego, żeby do Was dołączył. Gdy się spotkacie na ulicy, powinien podejść “po łuku” (nie z naprzeciwka) i kontynuujcie drogę nie zatrzymując się. Konfiguracja może być taka: pies | Ty | znajomy, a gdy pies będzie czuł się komfortowo, możecie ją zmienić na taką: Ty | pies | znajomy.
 3. Zróbcie sobie spacer wokół domu. Gdy się zatrzymacie, poproś znajomego żeby ukucnął. Uprzedź, żeby nie patrzył w kierunku psa. Może wysyłać mu sygnały uspokajające np. odwrócić głowę raz w jedną, raz w drugą stronę. Jeśli pies będzie chciał, podejdzie i go powącha. Jeśli nie, nie namawiaj go żeby podchodził. (Gdy jednak podejdzie, ważne jest, żeby znajomy nie wyciągał do niego rąk. Musicie pokazać zwierzakowi, że obca osoba niczego od niego nie chce i nie jest zagrożeniem).
 4. Po spacerze przejdźcie wspólnie do mieszkania. Spuść psa ze smyczy i razem ze znajomym usiądźcie swobodnie, zupełnie nie zwracając uwagi na zwierzę. Gość nie powinien patrzeć na psa, mówić do niego i wyciągać rąk (nawet gdy pies podejdzie go powąchać).
 5. Możesz podać psu główny posiłek w obecności gościa, aby jego wizyta dobrze się skojarzyła. Jeśli zwierzak w jakikolwiek sposób okaże zainteresowanie nową osobą, możesz poprosić znajomego, żeby podał mu smakołyk.
 6. Nie zmuszaj psa do kontaktu z obcymi ludźmi. Ćwiczenia powtarzaj regularnie. Daj psu poczuć, że osoby które do Was podchodzą, nie są zagrożeniem, że niczego od niego nie chcą, że to on decyduje o tym, czy chce się z nimi przywitać i nawiązać dalszą interakcję.
 7. Nie pozwalaj obcym ludziom dotykać swojego psa. Informuj grzecznie, że pies się boi i nie lubi kontaktu z obcymi ludźmi.
 8. Do czasu aż pies nie będzie czuł się swobodnie w towarzystwie obcych osób, każde przyjście gości rozpoczynaj od wyjścia z psem przed dom/klatkę i wejścia do domu razem. Zapraszaj różne osoby.
 9. Zrób psu w domu bezpieczne miejsce, gdzie będzie mógł pójść odpocząć i się zrelaksować.

ETAP II

Pies czuje się w domu swobodnie i nie przeszkadza mu obecność obcych?  Umie się przy nich zrelaksować (śpi, leży na boku, przemieszcza się swobodnie po domu)? Ok, możesz przejść do kolejnego etapu.

 1. Zaproś znajomego do domu. Tym razem czekacie w środku. Na dźwięk dzwonka/domofonu/pukania do drzwi podaj psu bardzo atrakcyjny smakołyk. W ten sposób pies nauczy się, że wizyta oznacza pyszne żarcie.
 2. Poproś gościa, żeby po wejściu zupełnie ignorował psa, nie nawiązywał kontaktu wzrokowego, nie mówił do niego, nie wyciągał do niego rąk.
 3. Gdy pies będzie czuł się swobodnie, możesz poprosić znajomego, żeby delikatnym ruchem rzucił smakołyk na podłogę tak, żeby pies go zauważył. Jak zje – super. Jak nie – nie wymuszaj żeby podszedł.

Jeśli Twój pies nie lubi kontaktu z innymi osobami, nie zmuszaj go do tego. Gdy futrzak czuje się komfortowo w obecności obcych osób w domu, możesz zakończyć ćwiczenia. Nie ma potrzeby, żeby zmuszać go do kontaktu fizycznego z obcymi ludźmi, gdy ten nie ma na to ochoty. Gwarantuję, że jak poczuje się bezpiecznie to sam będzie przyłaził po smakołyki 😉

GDY PIES WARCZY, SZCZEKA, OBSKAKUJE GOŚCI

Powodem takiego zachowania, zazwyczaj jest brak poczucia bezpieczeństwa. Zwierzę nie czuje się pewnie wśród nowych ludzi, boi się, że obca osoba przyszła zrobić mu krzywdę, zabrać michę albo porwać opiekuna. W przeciwieństwie do przypadku opisanego powyżej, takie psy reagują na lęk zachowaniem odstraszającym, które może wydawać się agresywne.

Najczęstszym powodem braku poczucia bezpieczeństwa u psów jest nieprawidłowa relacja i komunikacja z opiekunem. Zwierzak nie dostaje jasnych komunikatów. Często zachowania człowieka są sprzeczne z tym, do czego pies przywykł i sam nie wie, czy może czuć się bezpiecznie, czy powinien stanąć na wysokości zadania i odstraszyć “intruzów”.

Jak zbudować poczucie bezpieczeństwa?

 1. Wprowadź w domu zasady. Zacznij od zwykłego zakazu wchodzenia na kanapę. Pokaż psu, że to Ty decydujesz. Bądź konsekwentny. Gdy pies wymusza głaskanie, żebrze o jedzenie ze stołu – ignoruj go.
 2. Wprowadź rutynę. Gdy pies będzie potrafił przewidzieć, co będzie się działo w ciągu dnia, wzrośnie w nim poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.
 3. Nie dawaj jedzenia „za darmo”. Poproś psa o wykonanie jakiejś komendy zanim postawisz mu michę.
 4. Gdy pies nerwowo reaguje na wizyty obcych ludzi, ćwiczenia zacznij od pierwszego etapu opisanego powyżej. Wychodź z psem po gości i wchodźcie razem do domu.
 5. Gdy pies skacze na gości poproś aby się odwracali, nie szarp się z psem, nie krzycz, nie odciągaj. Gdy gość się odwróci, da psu jasny sygnał, że nie chce mu nic zrobić, ale też nie życzy sobie takiego kontaktu.
 6. Na spacerach poproś znajomych o podawanie psu smakołyków, aby skojarzył obcych ludzi z czymś przyjemnym.
 7. Naucz psa komendy „na miejsce” i za każdym razem, gdy niegrzecznie zachowuje się wobec gości, odsyłaj psa do siebie (ale nie w ramach kary – możesz podać mu tam np. jakieś suszone ucho – żucie i gryzienie uspokaja psa).
 8. Poproś gości, żeby po wejściu do domu ignorowali psa, nie patrzyli na niego, nie mówili do niego ani nie dotykali go.
 9. Gdy pies się uspokoi i będzie chciał się przywitać, powąchać pozwól na to, ale niech nikt nie wyciąga do niego rąk. Można podać psu smakołyk kładąc mu go na podłodze.

Jeśli Twój pies swoim zachowaniem stwarza zagrożenie dla kogokolwiek, nie wykonuj wyżej wymienionych ćwiczeń samodzielnie. Ćwiczenia te przeznaczone są dla psów, które boją się obcych ludzi, nie czują się w domu bezpiecznie ale NIE SĄ AGRESYWNE wobec ludzi.

 

Please follow and like us: