Aktualności Behawiorysta radzi Polecane

Czy to normalne, że mój pies wszędzie za mną chodzi?

Zła interpretacja zachowań psa bardzo często powoduje, że zamiast go wspierać i trenować w nim dobre nawyki, opiekunowie wzmacniają w nim lęki i zabierają poczucie bezpieczeństwa. Warto zatem wiedzieć, jakie sygnały nie powinny być odbierane jako “normalne”.

Jednym z nich jest chodzenie za opiekunem krok w krok. Uważamy, że to urocze – pies tak mocno nas kocha, że nie chce ani na moment spuścić nas z oczu. Niestety takie zachowanie zwierzaka w większości przypadków prowadzi do lęku separacyjnego, którego dwoma najczęstszymi objawi są:

  • brak odpoczynku zwierzęcia – czasem nawet przez cały dzień (pies powinien przesypiać ok. 14-16 h na dobę)
  • psiak jest niespokojny gdy zostaje sam

Jak ćwiczyć, żeby zwierzak był spokojny i nie chodził za domownikami?

  1. Zamykaj za sobą drzwi gdy wychodzisz do innych pomieszczeń. Nie reaguj na piszczenie, szczekanie, a gdy już wrócisz – zachowuj się naturalnie, nie zwracaj uwagi na psa.
  2. Nie witaj się z psem, ani nie żegnaj, gdy wychodzisz z domu oraz gdy do niego wracasz.
  3. Jeśli to możliwe, śpij w osobnym, zamkniętym pomieszczeniu.
  4. Nie zwracaj uwagi na psa, gdy za Tobą chodzi.
  5. Nie dawaj psu jedzenia ze stołu.
  6. Gdy gotujesz, a pies leży Ci pod nogami i się wpatruje, nie zrzucaj mu resztek jedzenia – w ten sposób nagradzasz jego zachowanie.
  7. Staraj się nie głaskać psa wtedy, gdy to on wymusza kontakt.
  8. Zostaw psu na posłaniu konga lub jakiś gryzak, żeby mógł zająć się czymś innym, niż śledzenie Ciebie.

Często opiekunowie nie zdają sobie sprawy z tego, że nadmierne okazywanie uczuć zwierzakowi może spowodować, że nie będzie czuł się bezpiecznie. Dzieje się tak głównie w przypadku psów adoptowanych. Ludzie chcą im “wynagrodzić” czas spędzony w schronisku, zalewają je miłością i na wszystko pozwalają. Wychodzą z założenia, że pies to doceni i będzie wdzięczny. W rzeczywistości, jedynie wprowadzenie jasnych zasad i konsekwentne ich egzekwowanie jest kluczem do tego, aby pies spędzał spokojnie czas u boku swoich opiekunów.

Pamiętajcie – jeśli Wasz pies nie śpi minimum kilkanaście godzin dziennie to znak, że jest niespokojny. A niepokój prowadzi do cierpienia psychicznego.

Please follow and like us: