Aktualności Behawiorysta radzi Polecane

Czy pies powinien spać w łóżku?

Podobno opiekunowie psów dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi psami w łóżku i na tych, którzy się do tego nie przyznają. 

Podczas konsultacji, często staram się przekonać ludzi, że spanie z psem w łóżku nie jest mu do niczego potrzebne, a w wielu przypadkach prowadzi do zaburzeń zachowania zwierzaka. Niestety – opiekunów, którzy od wielu lat śpią ze swoimi futrzakami – bardzo trudno przekonać, żeby jednak na jakiś czas wyprosili psa z łóżka czy też kanapy.

Dlaczego do tego namawiam?

Zakazanie psu wchodzenia do łóżka lub na kanapę, to najłatwiejszy sposób na pokazanie mu, że w domu wprowadzane są zasady. Psiaki pakują się na meble kilkanaście razy w ciągu dnia, więc mamy częste okazje do tego, żeby pokazać im, że to my decydujemy. Takie zasady warto wprowadzić przede wszystkim przy walce z lękiem separacyjnym lub przy terapii zwierzaka, który traktuje mebel lub opiekuna, jako swój zasób (pilnuje go i nikomu nie pozwala się do niego zbliżyć). Nie można dopuścić do sytuacji, w której pies wykazuje zachowania agresywne, zwłaszcza, gdy domu mieszkają dzieci.

CZY PIES MOŻE SPAĆ NA KANAPIE?

TAK! – pod warunkiem, że jest grzeczny, czyli:

  • nie zachowuje się agresywnie w stosunku do opiekunów ani innych osób
  • nie ma lęku separacyjnego (nie wyje, nie szczeka, nie niszczy przedmiotów podczas naszej nieobecności)
  • jest stabilny emocjonalnie i czuje się bezpiecznie

Jeśli Wasze zwierzę czuje się w domu dobrze, nie ma żadnych problemów behawioralnych i macie “zdrową” relację, to nie ma niczego złego w tym, żeby pies spał z Wami w łóżku – no poza kłakami, które fruwają w pościeli.

Pamiętajcie jednak o tym, że jeśli pozwolicie psu na wchodzenie do łóżka lub na kanapę, to do Was należy obowiązek pilnowania, żeby psiak nie wskoczył na nie po błotnej kąpieli lub nie urządził sobie tam pikniku, a nawet jeśli to zrobi to nie możecie się na niego złościć – w końcu mu wolno.

Dodatkowo, gdy w domu pojawia się dziecko, pies powinien znać swoje miejsce i mieć zakaz wchodzenia na meble, na których kładziecie malucha. Pomijając aspekty higieniczne, (na temat których wkrótce wypowie się lekarz) pies jest tylko zwierzęciem – niechcący, podczas zabawy, może wskoczyć na łóżko, podrapać maleństwo pazurem czy strącić na podłogę. Jasne, są takie psy, które tulą się do dzieci, a opiekunowie przechwalają słodkimi zdjęciami w internetach – niestety do czasu.

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

To bardzo proste! KONSEKWENCJA i zasada “zdartej płyty” są kluczem do sukcesu. Od chwili, w której podejmiecie decyzję, że pies nie śpi w łóżku, musicie stanowczo i za każdym razem wysyłać mu jasny komunikat “nie wolno”. Jeśli mimo tego wskoczy na mebel, sprowadźcie go na podłogę. Pamiętajcie o nagrodzeniu psa za to, że zszedł albo powstrzymał się od wejścia. Wszyscy członkowie rodziny powinni stosować się do tej zasady i jeśli zdecydujecie, że futrzak nie wchodzi na meble, to każdy powinien mu tego zabraniać. Pozwalanie psu na wchodzenie, gdy druga osoba nie patrzy, psuje całą pracę i wszystko należy zaczynać od początku.

Gdy pies wchodzi na kanapę lub łóżko podczas Waszej nieobecności możecie:

  1. zamknąć drzwi do sypialni (jeśli jest taka możliwość)
  2. rozłożyć na łóżku/kanapie coś szeleszczącego (np. folię aluminiową)
  3. zastawić meble np. krzesłami albo parawanem
  4. rozłożyć na meblach różne przedmioty tak, żeby dla psa nie było już miejsca
  5. zaakceptować to 🙂

Wielu ludzi nie wyobraża sobie kanapy albo łóżka bez swojego psiaka. Jest to dla mnie akceptowalne ale jeden, jedyny warunek ma być spełniony – PIES MUSI BYĆ GRZECZNY.

Zupełnie innym aspektem, który powinniśmy brać pod uwagę wpuszczając psa do łóżka, są względy higieniczne. Ten temat poruszymy w kolejnym materiale.

Please follow and like us: