Aktualności Behawiorysta radzi Polecane

Adopcja psa do domu z dzieckiem

Najwięcej wątpliwości budzi strach przed nieznanym. O schroniskowych psach mówi się m.in., że są nieprzewidywalne i agresywne. Jednak adoptując świadomie i wybierając sprawdzonego zwierzaka, minimalizujemy ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Zanim zaczniecie rozglądać się za konkretnym psiakiem, sprawdźcie, czy Wasze dzieci nie mają alergii na sierść. W tym celu warto wybrać się kilka razy do znajomych, którzy mają w domu zwierzaka i spędzić tam kilka godzin bawiąc się z psem. Jeśli nie wystąpią żadne objawy alergiczne, możecie spokojnie rozpocząć poszukiwania nowego członka rodziny.

Wybór psa

Odpowiedni kandydat to klucz do sukcesu. Część zwierzaków bardzo lubi dzieci, bawi się z nimi i spędza przy nich dużo czasu. Ale są też psy, które cenią sobie spokój. Boją się nieskoordynowanych ruchów, nie wiedzą czego spodziewać się po maluchach i wolą trzymać dystans. W większości schronisk skarbnicą wiedzy na temat temperamentu i charakteru danego psa są wolontariusze. Każdy z nich ma pod swoją opieką kilka lub kilkanaście psiaków, spędzają z nimi każdą wolną chwilę i zazwyczaj wiedzą też, jak zwierzak reaguje na dzieci. Przed wizytą w schronisku warto zaznaczyć, że chcielibyście poznać te psy, które miały już kontakty z dziećmi i się ich nie boją. Wybierzcie się z kilkoma kandydatami na spacer (najlepiej 2-3 razy), poznajcie ich i zdecydujcie, który najbardziej pasuje do Waszej rodziny.

Bardzo bezpieczną opcją jest adopcja z domu tymczasowego. Taki zwierzak jest sprawdzony w wielu sytuacjach, a jego tymczasowy opiekun przekaże Wam pakiet informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o przygarnięciu psa.

Jeśli macie wątpliwości i obawiacie się, że pies będzie wykazywał zachowania agresywne wobec dzieci, dobrym pomysłem jest zaproszenie behawiorysty na zapoznawczą wizytę do schroniska. Specjalista pomoże Wam ocenić, na ile stabilne emocjonalnie jest zwierzę i doradzi, którego psiaka wybrać.

Jak wprowadzić psa do domu z dzieckiem?

Przede wszystkim – spokojnie. W dniu przyjazdu zwierzaka warto zarezerwować sobie kilka godzin po to, by cała rodzina mogła uczestniczyć w procesie adopcyjnym. Procedurę wprowadzenia psa do domu znajdziecie tutaj. Wyjątkowo ważne jest, żeby dzieci były obecne od pierwszego dnia pobytu psa w nowym miejscu. Należy wytłumaczyć maluchom, jak obchodzić się z psiakiem, gdzie go głaskać, a gdzie nie lubi być dotykany. Dziecko powinno dostać jasną informację, że zwierzak to nie zabawka, że trzeba się z nim delikatnie obchodzić, czuje tak samo jak człowiek i że od teraz jesteśmy za niego odpowiedzialni. Warto zaangażować dzieci w opiekę nad zwierzakiem. Maluchy mogą podawać psu jedzenie, dolewać mu wody albo towarzyszyć Wam na spacerach.

A co gdy pies był w domu pierwszy?

Jeśli planujemy powiększenie rodziny, a w domu mamy już futro, warto przygotować zwierzaka na zbliżającą się zmianę. Wystarczy odpowiednio się zorganizować i stopniowo wprowadzać w życie nowe zasady.

Jak przygotować psa do pojawienia się dziecka?

  • Puszczaj psu nagrania, na których słychać płaczące dzieci.
  • Wprowadzaj zmiany małymi krokami. Pozwól zwierzakowi stopniowo oswajać się z nową sytuacją.
  • Zanim przywieziesz malucha do domu, przywieź psu do obwąchania brudne ubranko dziecka lub pieluchę z którą spało. Psy poznają świat dzięki węchowi, a to ćwiczenie pozwoli mu oswoić się z zapachem, który niedługo pojawi się w Waszym domu.
  • Stopniowo wstawiaj do mieszkania meble i przedmioty, które pojawią się wraz z dzieckiem (np. wózek, łóżeczko).
  • Oducz psa wchodzenia na kanapę i łóżko – dzięki temu Twoje dziecko będzie bezpieczne. Pies nawet niechcący może podrapać malucha, dlatego warto go nauczyć, że kanapa i łóżko są dla ludzi (przynajmniej podczas ich obecności w domu).

Pamiętajcie również o tym, że psiak to tylko zwierzę, a dzieci czasem miewają dziwne, spontaniczne pomysły, dlatego mając na uwadze bezpieczeństwo malucha i psa, nigdy nie zostawiajcie ich samych.

Jeśli chcecie, by Wasze dzieciaki dorastały z psiakiem u boku, serdecznie zachęcamy Was do świadomej adopcji.

Please follow and like us: