Aktualności Behawiorysta radzi Polecane

10 porad na Sylwestra

Sprzedaż fajerwerków ruszyła pełną parą, a na ulicach już słychać pojedyncze wystrzały. Grudzień to wyjątkowo ciężki czas dla zwierząt, które boją się wybuchów petard. Mamy dla Was kilka wskazówek, jak radzić sobie z lękiem psów wywołanym niespodziewanymi wystrzałami.

Jeśli po wybuchu petardy, u Twojego zwierzaka występują objawy wymienione poniżej, to znak, że pies bardzo się boi i nie umie sobie sam poradzić z emocjami jakie odczuwa, dlatego należy mu pomóc.

 • chodzenie bez celu po mieszkaniu
 • ślinotok, trzęsienie, piszczenie
 • niezwykła czujność
 • chodzenie za opiekunem
 • chowanie się za meblami, w szafie, w klatce
 • obsesyjne wylizywanie różnych części ciała
 • niechęć do wychodzenia na spacer
 • próby ucieczki, ataki paniki
 • załatwianie się w mieszkaniu

10 PORAD NA SYLWESTRA

 1. Gdy pies okazuje objawy lęku, nie pocieszaj go, nie dotykaj, nie mów do niego. Takie zachowanie może zwiększyć w nim niepokój, ponieważ w jego odczuciu będzie chwalony za to, że się boi. Jeśli jednak zawsze pocieszasz psa  w trudnych sytuacjach, nie zmieniaj tego jednego dnia.
 2. Nigdy nie krzycz na psa, nie denerwuj się na niego, nawet gdy jego zachowanie bardzo Cię irytuje. Nerwowa reakcja może nasilić objawy, ponieważ pies odbierze to jako sygnał, że skoro krzyczysz to jest się czego bać.
 3. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite ignorowanie psa. To dla niego sygnał, że nic złego się nie dzieje. Jeśli jednak wiesz z doświadczenia, że Twój pies uspokaja się, gdy pozwalasz mu wejść na kanapę i się przytulić, oczywiście pozwól na to.
 4. Bądź zadowolony i zrelaksowany, nawet przesadnie. Możesz zacząć bawić się zabawką psa. Jeśli się przyłączy – kontynuuj, jeśli nie – nie próbuj bawić się z nim na siłę.
 5. Ogranicz spacery do koniecznego minimum.
 6. Fajerwerki to nie tylko hałas. To również błyski. Zasłoń dokładnie okna, zwłaszcza w pokoju, w którym zwierzak najczęściej przebywa. Możesz też otworzyć drzwi do łazienki – to właśnie tam psiaki najczęściej szukają schronienia. Jeśli Twój pies mieszka na podwórku, zaproś go tej nocy do domu i zamknij w bezpiecznym pomieszczeniu.
 7. Na kilka dni przed Sylwestrem zacznij puszczać rytmiczną muzykę (basy, bębny) – pomoże to zagłuszyć wystrzały. Pamiętaj, aby zacząć puszczać muzykę bardzo cicho, stopniowo zwiększając głośność. Nagradzaj psa, gdy podczas słuchania zachowuje spokój.
 8. Jeśli to możliwe, na noc Sylwestrową zaproś do domu znajomego, którego pies nie boi się wystrzałów. Obecność zrelaksowanego kumpla bardzo pomoże Twojemu zwierzakowi.
 9. Późnym popołudniem nakarm psa posiłkiem bogatym w węglowodany (pod warunkiem, że objawami lęku nie są u niego wymioty i biegunka).
 10. Jeśli na Twojego psa nie działają żadne z powyższych metod, skonsultuj z lekarzem weterynarii podanie leków psychotropowych. Terapię farmakologiczną najlepiej rozpocząć w okolicach Świąt Bożego Narodzenia.

Pamiętajcie, że powyższe wskazówki to nie jest instrukcja obsługi psa. Każdy pies jest inny, każdy inaczej się uspokaja. Jeśli jednak Wasz pies bardzo cierpi w noc sylwestrową, pomyślcie o konsultacji behawiorystycznej.

U psów, które wyjątkowo źle znoszą noc Sylwestrową, można zastosować terapię odwrażliwiania na dźwięki, którą szczegółowo opisaliśmy tutaj. Taką terapię należy rozpocząć kilka tygodni wcześniej i wykorzystywać do niej dźwięk, który wywołuje u psa lęk.

Pamiętaj, że nagranie nie jest rzeczywistym, głośnym, niespodziewanym wystrzałem. Najważniejsze w okresie około-świątecznym jest odpowiednie zabezpieczenie czworonoga przed ewentualna ucieczką:

 1. Nie spuszczaj psa ze smyczy, nawet jeśli na co dzień się słucha.
 2. Zachipuj psa i zarejestruj go w bazie np. Safe Animal.
 3. Zawieś na obroży adresatkę z aktualnym numerem telefonu opiekuna.
 4. Jeśli pies jest wyjątkowo płochliwy, załóż mu obrożę oraz szelki i wyprowadzaj go w tym okresie na dwóch smyczach.

W przypadku ucieczki lub znalezienia spłoszonego psa postępuj według wskazówek podanych tutaj.

Ekipa Nie kupuj – Adoptuj w składzie – Justyna, Adam Manti & Budrys – życzy wszystkim czworonogom i ich opiekunom spokojnego Sylwestra! 🙂

Please follow and like us: