Aktualności Behawiorysta radzi Polecane Produkty

Wprowadzenie klatki kennelowej krok po kroku

Klatka kennelowa jest narzędziem stosowanym do terapii lękliwych a także nadpobudliwych zwierząt. Odpowiednio przygotowana i wprowadzona, będzie miejscem, w którym Twój pies będzie mógł poczuć się bezpiecznie. 

Ograniczenie przestrzeni psu, który jest pobudzony przez różnego rodzaju bodźce lękowe sprawia, że nie nakręca się bieganiem, szczekaniem lub niszczeniem wszystkiego co wpadnie mu w zęby. Zapewnienie psu bezpiecznego azylu sprawi, że w spokoju będzie mógł przeczekać burzę lub czas Twojej nieobecności.

Klatka nie powinna być stosowana do rozdzielania psów albo przetrzymywania ich po kilkanaście godzin w zamknięciu z niewyjaśnionych przyczyn. Powinna być stosowana przez osoby, których zwierzęta w kryzysowych sytuacjach (np. w czasie burzy lub podczas nieobecności opiekunów) nie radzą sobie z emocjami, a inne ćwiczenia nie zdają egzaminu. Umiejętne wprowadzenie klatki kennelowej spowoduje, że będzie ona ulubionym miejscem Twojego zwierzaka i nawet nie będziesz musiał go w niej zamykać.

Jaką klatkę kupić?

Klatka powinna być dopasowana do wielkości Twojego psa. Nie może być ani za duża, ani za mała. Zwierzak powinien móc w niej swobodnie stanąć, obrócić się i położyć. Nie powinien mieć jednak zbyt dużo miejsca, czyli np. nie rozstawiamy klatki odpowiadającej rozmiarowi owczarka niemieckiego psu, który waży 5 kg. Klatka ma być imitacją nory, bezpiecznego, raczej ciasnego miejsca.

Jak wprowadzić klatkę?

 1. Rozstaw klatkę w mieszkaniu, w pomieszczeniu, w którym pies często i chętnie przebywa.
 2. Ustaw ją w miejscu, w którym nikt nie będzie mógł zajść go od tyłu (np. przy ścianie, w rogu). Przykryj klatkę z każdej strony kocem tak, żeby odsłonięty został tylko bok z wejściem.
 3. Włóż do klatki koc lub posłanie, na którym zazwyczaj leży Twój zwierzak.
 4. Zostaw klatkę otwartą przez kilka dni. Nie zachęcaj psiaka, żeby do niej wchodził. Po prostu zachowuj się tak, jakby tej klatki nie było.
 5. Po kilku dniach zacznij zostawiać w klatce smakołyki (np. naturalne gryzaki).
 6. Zabezpiecz drzwiczki do klatki tak, aby się nie zamykały. Klatka ma stać cały czas otwarta.
 7. Jeśli pies nie będzie wchodził do klatki po smakołyki, podawaj mu w niej dzienną porcję jedzenia. Na początku stawiaj miskę tuż przy wejściu do klatki, następnie odsuwaj trochę miskę, żeby pies musiał chociaż przednimi łapami wejść do środka.
 8. Ćwicz ze zwierzakiem wchodzenie i wychodzenie z klatki, dopóki nie będzie czuł się w niej komfortowo.
 9. Gdy pies zacznie traktować klatkę jak swój azyl, czyli będzie tam chętnie przebywał i traktował ją jak „swoje miejsce”, możesz rozpocząć ćwiczenia z zamykaniem drzwiczek.
 10. Podejdź spokojnie do klatki gdy psiak w niej leży, zamknij drzwiczki i nigdzie nie wychodź. Pokaż psu, że jest zamknięty, ale Ty się nigdzie nie wybierasz. Dzięki temu będzie czuł się bezpiecznie. Powtórz to ćwiczenie kilkanaście razy.
 11. Jeśli pies spokojnie leży w zamkniętej klatce, możesz zacząć wychodzić na chwilę do innego pomieszczenia. Takie ćwiczenia przypominają trochę naukę zostawania w samotności. Wychodzimy najpierw na kilka minut, stopniowo wydłużając czas naszej nieobecności.
 12. Ćwiczenia powtarzaj regularnie. Zostawiaj psu w klatce pyszne smakołyki, gryzaki, konga. Spraw, aby klatka kojarzyła mu się z najprzyjemniejszym miejscem w domu.
 13. Gdy zwierzak czuje się w klatce komfortowo tzn. sam z siebie spędza w niej dużo czasu, śpi w niej, jest w niej zrelaksowany i spokojny, to znak, że stworzyłeś mu bezpieczne miejsce, w którym będzie szukał schronienia podczas sytuacji wywołujących lęk.

Klatka kennelowa nie jest karą dla zwierząt. Wbrew opinii wielu osób, zamknięcie psa w klatce nie robi mu krzywdy. Krzywdę może sobie zrobić zwierzę, które cierpi psychicznie z jakiegoś powodu, a my nie próbujemy mu pomóc.

Jeśli Twój pies jest niespokojny gdy zostaje sam w domu, postępuj według wskazówek opisanych tutaj. Gdy boi się burzy, możesz spróbować przejść z nim krok po kroku przez ćwiczenia opisane tutaj. A jeśli nie radzi sobie, gdy przychodzą do Was goście, tutaj znajdziesz wskazówki jak poradzić sobie z problemem. Jeśli jednak żadne z tych ćwiczeń nie zdają egzaminu, spróbuj wprowadzić klatkę. Wiele psów chętnie korzysta z takiej nory i czuje się w niej bezpiecznie. Zwłaszcza psy ze schronisk, które większość swojego życia spędziły w budzie.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny, każdy potrzebuje indywidualnego podejścia. To, że jeden pies będzie w klatce czuł się swobodnie po dwóch dniach nie oznacza, że inny też znajdzie w niej od razu bezpieczne schronienie. W przypadku psów trudnych, lękliwych, nadpobudliwych bardzo ważna jest cierpliwość ze strony opiekunów. Regularne, konsekwentne wykonywanie ćwiczeń jest drogą do sukcesu.

Please follow and like us: