Aktualności Dzieje się w Polsce

Rodzina chartów uratowana!

Niedożywione, zarobaczone, bez dostępu do wody – tak żyły charty w kojcu, w gospodarstwie pod Piotrkowem Trybunalskim. Na pomoc przybyło niezastąpione Pogotowie dla Zwierząt.

Dramat 9 “rasowych” szczeniaków i ich matki odgrywał się w niewielkiej miejscowości w gminie Rozprza. Zaniepokojeni internauci, którzy znaleźli zdjęcia psów na jednym z portali ogłoszeniowych, zgłosili sprawę Pogotowiu dla Zwierząt. Właściciel psów zamieścił w internecie fotografie, na których było widać matkę szczeniaków – wychudzoną i zaniedbaną. Osoba zainteresowana adopcją przekazała w zgłoszeniu, że właściciel groził, że jeśli nie sprzeda szczeniaków to je po prostu zabije. Cena szczeniaka wynosiła 300 zł (szczenię charta z zarejestrowanej hodowli kosztuje od 2.500 zł).

Dzięki Stowarzyszeniu Pomoc Chartom, Pogotowiu udało się namierzyć adres pseudo-hodowli, do której udali się na interwencję z policją. Psy przechowywane były w bardzo złych warunkach, bez dostępu do wody, zarobaczone i brudne. Podstawą do odbioru zwierząt było nie tylko znęcanie się i rażące zaniedbanie, ale również brak zarejestrowanej hodowli oraz brak zezwolenia na posiadanie, hodowlę lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców (art. 10 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2005r., Nr 127, poz. 1066 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie warunków i sposobu hodowania i utrzymywania chartów rasowych oraz ich mieszańców (Dz. U. z 2010 r. Nr 135, poz.909)).

Zwierzaki zabezpieczono, a przeciwko właścicielowi złożono zawiadomienie o przestępstwie znęcania się nad psami, nielegalnego wprowadzania ich do obrotu oraz nielegalnego posiadania psów tej rasy.

Cała rodzina chartów trafiła do domu tymczasowego pod opieką Stowarzyszenia Pomoc Chartom. Psiaki otrzymały pomoc weterynaryjną i w odpowiednich warunkach nabierają sił. Wkrótce będą szukały nowych domów.

Pamiętajcie, kupując psa w “promocyjnej” cenie, z niezarejestrowanej hodowli, wspieracie pseudo-hodowców i ich biznes, w którym cierpią zwierzęta! O tym jak działają pseudo-hodowle możecie przeczytać tutaj.

NIE KUPUJ – ADOPTUJ!

Please follow and like us: