Aktualności Psy na świecie

Psi węch potrafi uratować życie

Claire Guest, behawiorystka i trenerka psów wydała książkę pt. “Psi dar”, w której opowiada o tym, jak zmysł węchu psa uratował jej życie.

Autorka jest opiekunką labradorki, która od kilku lat była trenowana pod kątem wykrywania nowotworów za pomocą węchu. Pewnego razu psiak kilkukrotnie trącił pyskiem kobietę w klatkę piersiową. Doktor Claire Guest wiedziała, że takich sygnałów nie należy ignorować. Po kilku dniach wyczuła na swej piersi guzek, a po konsultacji ze specjalistą okazało się, że w głębi jest jeszcze jeden – złośliwy. Dzięki szybkiej interwencji lekarzy i wykryciu guzów we wczesnej fazie, udało się jej pokonać chorobę.

To doświadczenie dało kobiecie motywację, aby rozwinąć badania mające na celu szkolenie psów w zakresie wyczuwania nowotworów po zapachu. Twierdzi, że ta metoda może wpłynąć korzystnie na medycynę nie tylko pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów, ale także może ograniczyć koszty leczenia chorób, które będą diagnozowane we wczesnej fazie rozwoju.

Naukowcy udowodnili już, że psiaki potrafią wyczuć spadek/wzrost poziomu cukru u osób chorujących na cukrzycę, dzięki czemu cierpiący na tę dolegliwość ludzie, mogą w porę zareagować.

Ciekawym sposobem na wykorzystanie psich zmysłów jest również uczenie czworonogów sygnalizowania zbliżających się ataków epilepsji. Dzięki szybkiej reakcji futrzaka, jego opiekun może odpowiednio wcześnie przygotować się do nadchodzącego ataku lub zapobiec jego nadejściu.

Dzięki psom towarzyszącym, wielu chorych lub niepełnosprawnych ludzi odzyskuje chęć do życia, zaczyna się uśmiechać i żyć normalnie. Warto to docenić i traktować psiaki z należytym szacunkiem.

Cały artykuł możecie przeczytać tutaj.

Please follow and like us: