Aktualności Produkty Video

Mata węchowa

Pies poznaje świat za pomocą węchu, który jest jego najbardziej rozwiniętym zmysłem. Dla futrzaka węch jest jak dla człowieka oczy.  Nie powinieneś się więc dziwić, gdy z podmuchem wiatru w lesie Twój kumpel złapie trop sarny, która przebiegła kilkadziesiąt metrów dalej. Albo gdy na spacerze wyniucha w krzakach zapach kota, który siedział tam 4 godziny temu.

Pies wącha nie tylko nosem. Za odbieranie zapachów odpowiedzialny jest u niego również narząd Jacobsona, umiejscowiony na podniebieniu. Dlatego czasem, gdy wydaje Ci się że Twój zwierzak liże miejsca, w których załatwił się inny psiak, to nie robi tego żeby sobie posmakować tylko właśnie rozpoczyna bardziej zaawansowany etap poznawania zapachu. Psy są w stanie w ten sposób rozpoznać np. płeć, ale to nie wszystko. Z sików pozostawionych przez innego czworonoga, umieją odczytać nawet emocje. Jakim cudem? To proste – zależnie od stanu emocjonalnego, w jakim znajdował się psiak, zmieniał się zapach gruczołu okołoodbytowego. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego pies, który się boi podkula ogon (chowając w ten sposób tyłek)? Właśnie dlatego – próbuje ograniczyć “emisję” sygnału zdradzającego jego emocje – w tym przypadku strach. Niesamowite, prawda?

CIEKAWOSTKA: U człowieka występuje ok. 5 mln receptorów węchowych, u psa – ok. 200 mln.

Ostatnio dużą popularnością wśród akcesoriów dla psów cieszą się maty węchowe. Postanowiłam zrobić takie dla naszych psów.

Dlaczego wąchanie?

  • uspokaja psa
  • spowalnia spożywanie posiłków
  • pobudza umysłowo
  • spowalnia starzenie się mózgu psa
  • sprawia ogromną radochę każdemu nochalowi
  • pomaga w walce z lękiem separacyjnym
  • pomaga w wyciszeniu nadpobudliwych psów

Zastanawiałam się, czy rzeczywiście futra będą takimi matami zainteresowane. I z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nasze psy zakochały się w niej od pierwszego węszenia. Dla niektórych czworonogów zwykłe, suche chrupki mogą nie być wystarczająco atrakcyjne dlatego warto dobrać odpowiednie smakołyki, które pobudzą receptory węchowe.

Mata jest wielofunkcyjna. Psy po zabawie chętnie na niej… śpią 😉

Jak zrobić taką matę?

To proste, aczkolwiek bardzo czasochłonne. Potrzebujesz wycieraczki z dziurkami (jak na zdjęciu) i kolorowych kocyków, które należy pociąć na ok. 20 cm. paski o szerokości ok 2-3 cm. Możesz wymyślić sobie konkretny wzór lub zaplatać jak leci. Wykonanie pierwszej maty zajęło mi ok. 3h. Koszt produkcji to ok. 30 zł. W internecie taka mata kosztuje ok. 100 zł.

Czy mata ma jakieś wady?

Dla mnie jedną. Pomiędzy kocyki staram się wciskać tylko suche smakołyki ponieważ nie mam jeszcze pomysłu jak mogłabym wyprać taką matę. Do prania w pralce się nie nadaje przez gumową podstawę, rozplątywać kilkuset kawałków materiału, prać i zaplątywać z powrotem mi się nie chce. Dlatego, ze względów higienicznych zalecam wymianę takiej maty gdy zacznie wyglądać na brudną czy brzydko pachnieć bo z super zabawki może stać się siedliskiem bakterii.

Jak wypadła moja ręczna robota na teście Manti? Zobaczcie sami…

 

Please follow and like us: