Aktualności Polecane Weterynarz radzi

Jakie badania należy wykonać adoptowanemu psu?

O to, jakie pytania zadać w schronisku oraz jakie badania należy wykonać adoptowanemu psu, zapytaliśmy dr Marzenę Augustyniak z gabinetu Zielony Szpitalik w Radomiu.

W większości schronisk zatrudniony jest lekarz weterynarii, z którym warto porozmawiać na temat wybranego zwierzęcia. Udzieli on kluczowych informacji o stanie zdrowia psa, proponowanej diecie czy suplementach, jakie warto wprowadzić do posiłków, aby pies mógł się zregenerować. Lekarz powinien również opowiedzieć o tym, czy zwierzę trafiło do schroniska z jakimś urazem lub przewlekłą chorobą, którą trzeba monitorować. Bywa tak, że pies został przyjęty np. z babeszjozą i po wyleczeniu musi przyjmować jeszcze przez jakiś czas suplementy wspomagające regenerację wątroby.

Pomocna będzie również rozmowa z wolontariuszami oraz pracownikami schroniska, ponieważ mają oni bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Mogą nam udzielić informacji, które będą istotne przy wprowadzaniu psa do domu.

Zabierając psa ze schroniska należy zadać pracownikom lub weterynarzowi następujące pytania:

  1. Czy jest wykastrowany?
  2. Czy jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym?
  3. Czy jest odrobaczony?
  4. Czy był zabezpieczany przeciwko kleszczom?
  5. Czy jest zachipowany?

Jeśli zwierzę nie ma wyrobionej książeczki zdrowia ani udokumentowanego żadnego z wyżej wymienionych szczepień lub podanych preparatów, należy taką książeczkę niezwłocznie wyrobić i – przede wszystkim – zabezpieczyć psa przed kleszczami.

Psiak jest już w domu? Super! To teraz marsz do weterynarza na “pierwszy przegląd”:) Takie badanie powinno zawierać skrócone lub wydłużone badanie kliniczne, w zależności od tego czy weterynarz znajdzie jakieś odchylenia od normy. Podczas takiej wizyty lekarz powinien obejrzeć psu oczy, uszy, zajrzeć do pyska, obejrzeć zęby, zwrócić uwagę na ogólną kondycję tego zwierzęcia tzn. czy nie jest za chude bądź za grube. Następnie powinniśmy zrobić badanie osłuchowe serca. Często u starszych lub otyłych psiaków, występują zaburzenia sercowe, dlatego warto sprawdzić, w jakiej kondycji jest serce naszego przyjaciela.

Jeśli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu ogólnego psa, przechodzimy do badań dodatkowych np. USG bądź RTG jeśli np. zwierzę porusza się nieprawidłowo lub chcemy sprawdzić w jakim stanie są narządy wewnętrzne. Dodatkowo, niezależnie od tego czy bierzemy psa ze schroniska czy go kupimy, należy przynajmniej raz w roku wybrać się z nim do weterynarza na ogólny przegląd. W przypadku staruszków (od ok. 7-ego roku życia) powinno się przynajmniej raz w roku zrobić podstawowe badanie krwi, podstawową morfologię, biochemię ewentualnie badanie USG, aby mieć pewność, że zwierzak jest w dobrej kondycji oraz, że nie potrzebuje jakichkolwiek modyfikacji w diecie lub w sposobie życia.

Dlaczego lepiej wiedzieć czy i na co choruje nasz psiak?

Jeżeli mamy wiedzę, że zwierzę jest chore, potrzebuje pomocy lub specjalnego traktowania, to jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi choroby i nie doprowadzać do eskalacji problemu.

Please follow and like us: