Aktualności Polecane Weterynarz radzi

Jak skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Babeszjoza to bardzo poważna choroba. Stanowi ona bezpośrednie zagrożenie życia, dlatego nie można jej lekceważyć. Na pytania jak dbać o nasze zwierzęta, aby nie dopuścić do choroby oraz jak postępować, gdy znajdziemy u naszego zwierzaka kleszcza, opowiedziała nam lekarz weterynarii Marzena Augustyniak z gabinetu weterynaryjnego Zielony Szpitalik w Radomiu.

Przede wszystkim powinniśmy dbać o profilaktykę przeciw-kleszczową. To jest najważniejsza zasada. Babeszjoza powoduje stan zapalny praktycznie wszystkich narządów w organizmie. Psu mogą wyłączyć się nerki, może dojść do rozpadu czerwonych krwinek. Dlatego najważniejsze jest regularne zabezpieczanie naszych zwierząt. Jeśli jednak zauważymy u naszego psa kleszcza należy niezwłocznie go usunąć. Można zrobić to ręcznie (wykręcając go) lub za pomocą urządzeń specjalnie do tego przeznaczonych – bardzo prostych, tanich, do kupienia w praktycznie każdym sklepie zoologicznym i gabinecie weterynaryjnym.

na zdj. pierwotniak rozbijający czerwone krwinki. fot. Zielony Szpitalik w Radomiu

 

Po usunięciu kleszcza musimy pamiętać o dwóch, podstawowych zasadach postępowania:

  1. Przez ok. tydzień należy uważnie obserwować zwierzę. Im szybciej zorientujemy się, że z naszym futrzakiem jest coś nie tak, tym większa szansa na to, że choroba nie zbierze swojego żniwa. Jeśli w ciągu tygodnia zauważymy nawet najmniejszą zmianę zachowania np. pies będzie osowiały, nie będzie miał apetytu – natychmiast musimy udać się do weterynarza i zrobić badanie krwi. Co prawda klasycznym objawem babeszjozy jest krwiomocz, jednak występuje on dopiero wtedy, gdy na raz rozpadnie się duża ilość krwinek czerwonych. Dlatego każda zmiana zachowania naszego psa powinna być dla nas sygnałem alarmowym.
  2. Należy pamiętać również o tym, że nawet, jeśli kleszcz przekazał psu pierwotniaka babesja, najczęściej spotykaną chorobę od-kleszczową w Polsce, to potrzeba czasu (ok. 12 godzin) żeby ten pierwotniak przeniknął do krwinki czerwonej. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz zwierzak został zarażony (wyciągnęliśmy z niego kleszcza, ale nie wykazuje żadnych objawów, ma świetny apetyt i zachowuje się zupełnie normalnie) i chcemy, żeby badanie krwi było miarodajne, należy zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego po 24 godzinach. Mamy wtedy pewność, że minęło już tyle czasu, że ewentualny pierwotniak zdążył nam przejść do krwiobiegu, i badanie krwi (morfologia z rozmazem) będzie diagnostyczne. Pamiętajcie jednak, że jeśli jakiekolwiek niepokojące zachowanie psa zwróci Waszą uwagę, należy natychmiast udać się do weterynarza nie czekając aż choroba się rozwinie.

W jaki sposób prawidłowo usunąć kleszcza?

Przede wszystkim nie należy sugerować się kierunkiem wykręcania kleszcza. Kleszcze nie odróżniają kierunków. Im jest wszystko jedno czy wykręcamy je w lewą czy w prawą stronę. Staramy się złapać kleszcza (najlepiej w rękawiczkach) dwoma palcami/lub pęsetą tuż przy główce. Najpierw delikatnie go wykręcamy a później pociągamy do góry. Jeśli od razu pociągniemy za kleszcza, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie nam w środku główka, czyli tak naprawdę usuniemy go tylko częściowo a on dalej będzie mógł spowodować u psa objawy chorobowe.

Które preparaty przeciw-kleszczowe są najbardziej skuteczne?

TABLETKI

Oceniając to z perspektywy woj. Mazowieckiego i okolic Radomia – gdzie większość kleszczy jest zakażona pierwotniakiem – najlepiej sprawdzają się tabletki. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek. Jedne działają miesiąc, inne – trzy miesiące i są to preparaty działające typowo “bójczo”. Oznacza to, że wszystkie kleszcze, które wbiją się w psa zostaną zamordowane zanim zdążą przekazać mu tego paskudnego pierwotniaka. Nie działają odstraszająco, co z kolei oznacza, że po naszym zwierzaku  mogą chodzić kleszcze, mogą się również wbić, ale każdy wbity kleszcz zostanie zabity. Po podaniu psu tabletki istnieje bardzo, ale to bardzo nikła szansa, żeby zwierzę zachorowało po ugryzieniu przez kleszcza. Tabletkę można podawać psom już od 10 tygodnia życia.

KROPELKI

Są to pipetki do podania na jedno zwierzę 1:1 w zależności od jego wagi, a w większym opakowaniu są to aerozole. Spot-on należy zakropić w dwóch miejscach: między łopatkami i na nasadę ogona, gdy jest to zwierzę większe, a tylko między łopatkami gdy jest to zwierzę mniejsze. Aerozol należy rozprowadzić równomiernie zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Należy pamiętać, że przy tego typu preparatach okres ochrony przeciw-kleszczowej to około 3-4 tygodnie. Ponieważ większość tego typu preparatów rozprowadza jest po tzw. filmie skórnym, należy pamiętać o nanoszeniu go na suchą skórę i nie kąpaniu pupila w ciągu 5 dni od podania preparatu.

OBROŻE

 Na rynku dostępne są obroże wodoodporne i takie, które odstraszają również komary, meszki, oraz inne owady. Obroże sprawdzają się najlepiej u małych psów z krótką sierścią, ponieważ dochodzi do dużo lepszej dystrybucji środka po skórze. Przy zakładaniu obroży trzeba brać pod uwagę kilka czynników:

  • Po pierwsze, przy wszystkich środkach, które aplikujemy na skórę, czy to będzie spot-on czy to będzie obroża, należy pamiętać, że środek czynny zostaje też na rękach wszystkich osób, które mają kontakt z psem (na poduszkach, na pościeli, na meblach). Dlatego też, jeśli mamy małe dzieci lub jeśli pies mieszka w domu i nie chcemy żeby którykolwiek z domowników miał kontakt ze środkiem czynnym znajdującym się w obroży czy kroplach należy zastosować tabletkę.
  • Po drugie, żeby zwiększyć skuteczność działania obroży dobrze jest przejechać nią pod włos wzdłuż całego zwierzęcia po grzbiecie i po brzuchu. Zapewnia to szybsze działanie preparatu.
  • Po trzecie, bardzo istotne jest, aby obroża przylegała do skóry zwierzęcia. Jeśli mamy psa, który ma długie włosy lub bardzo gęsty podszerstek, to należy w odpowiednim miejscu wygolić lub wystrzyc psa żeby obroża miała kontakt ze skórą. Oczywiście nie zaciskamy jej za mocno. Po prostu zakładamy ją tak, aby dotykała do skóry. Zdarza się, że klienci przychodzą i mówią, że obroża nie działa. Po sprawdzeniu okazuje się, że jest ona założona bardzo luźno. Obroża uwalnia środek czynny tylko wtedy, gdy ma kontakt ze skórą zwierzęcia.

Okres działania obroży to zazwyczaj 6-8 miesięcy i w połowie tego okresu można ją „odświeżyć”. W tym celu należy zdjąć obrożę, przetrzeć ją np. spirytusem salicylowym z obu stron i założyć z powrotem. Usuwamy brud, pot, kawałki sierści i ułatwiamy podaż substancji czynnej, która walczy z kleszczami. Bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze obroży dla naszego zwierzęcia jest cena. Niestety co dobre – jest drogie. W tanich preparatach środkiem czynnym często są olejki eteryczne których działanie nie dość, że jest wyłącznie odstraszające, to utrzymuje się tylko przez kilka godzin po otwarciu opakowania.

Wszystkie preparaty powinno się kupować u lekarza weterynarii, żeby mieć pewność, że są oryginalnym produktem, przechowywanym w sposób prawidłowy i będą spełniały swoją rolę zgodnie z przeznaczeniem.

Zabezpieczajcie swoje futrzaki przez cały rok!

 

Please follow and like us: