Aktualności Dzieje się w Polsce

Jak pomóc psu w upał?

Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenia przed upałami dla 16 województw. Wszystkie media ostrzegają przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą tak wysoka temperatura. Dbając o swój komfort pamiętajmy również o zwierzętach. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak pomóc psu przetrwać taką pogodę.

PODSTAWOWE ZASADY:

 1. Dostęp do świeżej wody. Monitorujcie jej stan w miskach swoich zwierzaków, a jeśli macie taką możliwość – wystawcie też miskę z wodą przed blok lub na balkon. Inne zwierzęta na pewno z niej skorzystają.
 2. Ograniczenie spacerów do minimum. Wyjdźcie z psem na dłuższy spacer z samego rana, zanim zrobi się gorąco, w ciągu dnia wyjdźcie tylko na załatwienie podstawowych potrzeb, a najdłuższy spacer zróbcie wieczorem, gdy jest już chłodno. Jeśli jednak wybierzecie się na dłuższy spacer w ciągu dnia, nie zapomnijcie zabrać ze sobą butelki wody dla psa.
 3. Nie korzystajcie z kagańców, które ograniczają psu możliwość dyszenia. W ten sposób pies się chłodzi. Zakładając mu kaganiec np. weterynaryjny możemy doprowadzić do przegrzania się psa.
 4. Absolutnie zabronione jest golenie sierści psa. Spełnia ona rolę ochronną nie tylko przed zimnem, ale też przed gorącem. Aby psu było chłodniej, wystarczy wyczesać go z podszerstka, który został po zimie.


MOŻLIWOŚCI SCHŁODZENIA PSA:

 1. Kąpiel w rzece/jeziorze/basenie – pod warunkiem, że pies sam wejdzie do wody. Nie wciągajcie psa na siłę. Jeśli się boi, spróbujcie zachęcić go smakołykiem, rzuceniem patyka lub sami wejdźcie i zachęćcie go, żeby poszedł za Wami.
 2. Mokry ręcznik – rozłóż ręcznik na podłodze w okolicy posłania psa, lub go nim nakryj jak kocem.
 3. Mata chłodząca – w sklepach zoologicznych pojawiły się maty, które mają właściwości chłodzące.
 4. Zamrożony kong – jeśli Twój pies lubi wyjadać jedzenie z kogna, zamrożenie go jest świetnym pomysłem na upalne dni
 5. Pies sam też wie co jest dla niego dobre. Jeśli macie ogród, pozwólcie psu wykopać sobie dołek, w którym będzie mu chłodniej.
 6. Jeśli Wasze psy żyją na podwórku, zadbajcie o to, żeby miały cień i stały dostęp do wody. Jeśli to możliwe, pozwólcie im schronić się w domu.

Niestety może zdarzyć się tak, że pies dozna udaru cieplnego. Szczególnie narażone na to są psy stare lub te o krótkich pyskach (rasy brachycefaliczne np. mopsy, boksery, buldogi).

OBJAWY UDARU CIEPLNEGO:

 • szybkie, ciężkie dyszenie (czasem nawet charczenie)
 • zmiana zachowania psa
 • mocno zaczerwienione błony śluzowe
 • wymioty/biegunka
 • drgawki
 • zbyt szybki rytm serca
 • drgawki
 • utrata przytomności

Jak należy reagować gdy zaobserwujemy te objawy u swojego psa?

Natychmiast należy udać się do weterynarza i od razu poinformować go, że pies ma objawy udaru cieplnego. Jest to stan zagrażający jego życiu, więc powinien zostać przyjęty poza kolejką!

Dbajcie o komfort swoich zwierzaków w te upały i NIGDY nie zostawiajcie ich w samochodzie ! ! !

 

Please follow and like us: