Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenia przed upałami dla 16 województw. Wszystkie media ostrzegają przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą tak wysoka temperatura. Dbając o swój komfort pamiętajmy również o zwierzętach. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak pomóc psu przetrwać taką pogodę.
PODSTAWOWE ZASADY:
- Dostęp do świeżej wody. Monitorujcie jej stan w miskach swoich zwierzaków, a jeśli macie taką możliwość – wystawcie też miskę z wodą przed blok lub na balkon. Inne zwierzęta na pewno z niej skorzystają.
- Ograniczenie spacerów do minimum. Wyjdźcie z psem na dłuższy spacer z samego rana, zanim zrobi się gorąco, w ciągu dnia wyjdźcie tylko na załatwienie podstawowych potrzeb, a najdłuższy spacer zróbcie wieczorem, gdy jest już chłodno. Jeśli jednak wybierzecie się na dłuższy spacer w ciągu dnia, nie zapomnijcie zabrać ze sobą butelki wody dla psa.
- Nie korzystajcie z kagańców, które ograniczają psu możliwość dyszenia. W ten sposób pies się chłodzi. Zakładając mu kaganiec np. weterynaryjny możemy doprowadzić do przegrzania się psa.
- Absolutnie zabronione jest golenie sierści psa. Spełnia ona rolę ochronną nie tylko przed zimnem, ale też przed gorącem. Aby psu było chłodniej, wystarczy wyczesać go z podszerstka, który został po zimie.
- Kąpiel w rzece/jeziorze/basenie – pod warunkiem, że pies sam wejdzie do wody. Nie wciągajcie psa na siłę. Jeśli się boi, spróbujcie zachęcić go smakołykiem, rzuceniem patyka lub sami wejdźcie i zachęćcie go, żeby poszedł za Wami.
- Mokry ręcznik – rozłóż ręcznik na podłodze w okolicy posłania psa, lub go nim nakryj jak kocem.
- Mata chłodząca – w sklepach zoologicznych pojawiły się maty, które mają właściwości chłodzące.
- Zamrożony kong – jeśli Twój pies lubi wyjadać jedzenie z kogna, zamrożenie go jest świetnym pomysłem na upalne dni
- Pies sam też wie co jest dla niego dobre. Jeśli macie ogród, pozwólcie psu wykopać sobie dołek, w którym będzie mu chłodniej.
- Jeśli Wasze psy żyją na podwórku, zadbajcie o to, żeby miały cień i stały dostęp do wody. Jeśli to możliwe, pozwólcie im schronić się w domu.
Niestety może zdarzyć się tak, że pies dozna udaru cieplnego. Szczególnie narażone na to są psy stare lub te o krótkich pyskach (rasy brachycefaliczne np. mopsy, boksery, buldogi).
OBJAWY UDARU CIEPLNEGO:
- szybkie, ciężkie dyszenie (czasem nawet charczenie)
- zmiana zachowania psa
- mocno zaczerwienione błony śluzowe
- wymioty/biegunka
- drgawki
- zbyt szybki rytm serca
- drgawki
- utrata przytomności
Jak należy reagować gdy zaobserwujemy te objawy u swojego psa?
Natychmiast należy udać się do weterynarza i od razu poinformować go, że pies ma objawy udaru cieplnego. Jest to stan zagrażający jego życiu, więc powinien zostać przyjęty poza kolejką!
Dbajcie o komfort swoich zwierzaków w te upały i NIGDY nie zostawiajcie ich w samochodzie ! ! !