Aktualności Behawiorysta radzi Polecane

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Gonitwy, szarpaniny i obolałe ręce – to codzienność opiekunów, których psy nie są nauczone grzecznego chodzenia na smyczy. Spacer, który powinien być przyjemnością, staje się dla wielu osób koszmarem.

Jakie mogą być tego przyczyny?

  1. Każdy pies ma swoje tempo. Decydując się na adopcję zwierzaka należy dowiedzieć się, czy jest typem sportowca, czy raczej leniucha. Warto wybrać się z kandydatem kilka razy na spacer, żeby ocenić czy za nim nadążamy (albo on za nami).
  2. Za krótka lub nieodpowiednia smycz. Dobranie odpowiednio długiej smyczy może spowodować, że pies nie będzie miał potrzeby, żeby nas ciągnąć bo będzie miał w zasięgu nosa wszystkie, interesujące go krzaki. Oczywiście należy mieć na uwadze bezpieczeństwo i w odpowiednich momentach skracać smycz (np. przechodząc przez ruchliwą ulicę lub mijając obcych ludzi). Odradzam smycze typu “flexi”. Ich mechanizm działania utrwala niewłaściwe skojarzenia – aby rozwinąć smycz i móc swobodnie się poruszać, pies musi pociągnąć. Dodatkowo, w przypadku nagłego szarpnięcia taka smycz staje się niebezpieczna – może się zablokować lub poranić nam ręce.
  3. Nikt psa nie nauczył. Psy ze schronisk rzadko mają okazję wychodzić na spacery, a gdy już wychodzą są podekscytowane i ciągną aby obwąchać jak najwięcej krzaków. Dlatego nie możemy oczekiwać, że taki psiak od razu będzie wiedział, że ma chodzić przy nodze. Trzeba go tego po prostu nauczyć.

Jak nauczyć psa grzecznego chodzenia przy nodze?

  1. ZATRZYMAJ SIĘ – ta metoda wymaga od opiekuna cierpliwości. Polega ona na tym, że za każdym razem, gdy pies pociągnie należy się zatrzymać i poczekać aż smycz nie będzie napięta (karabińczyk powinien luźno zwisać przy obroży). W momencie poluzowania smyczy natychmiast ruszamy. Pies dostaje jasny sygnał: luźna smycz = idziemy; napięta smycz = zatrzymujemy się. Konsekwencja i regularnie powtarzane ćwiczenia spowodują, że pies przestanie ciągnąć na smyczy, a spacer znów stanie się przyjemnością 🙂
  2. ĆWICZ ZE SMAKOŁYKAMI – ćwiczenia najlepiej rozpocząć przed podaniem posiłku zwierzakowi. Dzięki temu będzie miał większą motywację do pracy. Na spacer należy przygotować “coś specjalnego” np. gotowane podroby, pasztet, lub coś za czym Wasz psiak szaleje. Psa należy zapiąć na klasyczną smycz, ustawić go po swojej lewej stronie i smycz również trzymać lewą ręką. W prawej dłoni trzymamy smakołyk, dajemy psu powąchać i ruszamy. Gdy pies idzie przy nodze dajemy mu po odrobinie smakołyka i chwalimy go. Gdy psiak wybiegnie przed nas, przystawiamy mu smakołyk pod nos i gdy zwierzak wraca na swoją pozycję dajemy mu jedzenie i znów chwalimy. Konsekwentnie powtarzamy ćwiczenia na każdym spacerze. Tę metodę szczególnie polecam opiekunom, których zwierzaki są bardzo łakome.
  3. SZELKI “EASY WALK” – czyli w wolnym tłumaczeniu – łatwy spacer. Najszybsza i najbardziej skuteczna metoda na nauczenie psa grzecznego chodzenia przy nodze. Fenomen tych szelek polega na tym, że kółko do przypięcia karabińczyka znajduje się z przodu (na korpusie), a nie, jak w większości przypadków, na grzbiecie. Gdy pies pociągnie, automatycznie zmienia się kierunek ustawienia jego ciała, czyli zamiast dostać się w pożądane miejsce, ląduje w zupełnie innym. Zwierzak bardzo szybko uczy się, że ciągnięcie mu się nie opłaca.

Zdecydowanie odradzam korzystania z  narzędzi, które sprawiają psu ból tj. kolczatki, łańcuszki i obroże zaciskowe. Dobrą relację z psem można stworzyć pracując wyłącznie na pozytywnych metodach. Wyżej wymienione narzędzia mogą być stosowane przez profesjonalistów, którzy mają wiedzę jak umiejętnie je wykorzystać, nie zadając psu bólu.

Od motywacji opiekuna zależy połowa sukcesu, druga połowa to konsekwencja i regularne ćwiczenia.

 

Please follow and like us: