Aktualności Dzieje się w Polsce

Dlaczego warto zaczipować psa?

1 października 2017 r. odbył się pierwszy Żyrardowski Dzień Zwierzaka. Impreza zorganizowana przez Prezydenta miasta zgromadziła kilkuset opiekunów czworonogów.

Pośród wielu atrakcji, takich jak gra miejska z psiakami, tor agility, pokaz psiego zaprzęgu, miasto zorganizowało akcję darmowego czipowania psów. Tego dnia udało się oznaczyć aż 100 psiaków!

Dlaczego czipowanie zwierząt jest ważne?

Przede wszystkim daje gwarancję, że gdy zwierzak się zgubi lub ucieknie, Strażnik Miejski lub lokalny weterynarz będzie mógł zidentyfikować opiekuna znalezionego psa odczytując nr czip za pomocą specjalnego urządzenia.

Bardzo często podczas ucieczek psiaki gubią obroże/szelki na których zawieszone są adresatki z numerem telefonu opiekuna. Dzięki czipowi pies ma szansę bardzo szybko wrócić do opiekuna.

Ważnym aspektem czipowania jest nie tylko bezpieczeństwo zwierzaka, ale też możliwość zidentyfikowania opiekuna gdy pies np. zostanie porzucony. Gdyby w Polsce był narzucony obowiązek czipowania zwierząt, schroniska nie pękałyby w szwach, a decyzje o adopcji lub zakupie zwierzaka niosłyby za sobą konsekwencje dożywotniej odpowiedzialności za przygarnięte zwierzę.

Dzięki niedzielnej akcji, 100 psów z Żyrardowa jest zabezpieczonych i nawet, gdy zdarzy im się dać nogę, będzie można je łatwo zidentyfikować i poinformować opiekunów o miejscu przebywania psiaka.

Procedura czipowania jest bardzo prosta:

  1. Wizyta u weterynarza
  2. Wszczepienie mikroczipa pod skórę przez weterynarza
  3. Zarejestrowanie numeru czip w bazie (rejestracji dokonuje gabinet weterynaryjny)

Koszt takiej usługi to, w zależności od gabinetu, od 60 do 100 zł, jednak coraz więcej miast organizuje akcje darmowego oznaczania zwierząt. Informacje na ten temat zazwyczaj umieszczane są na stronach internetowych urzędów miast.

Gorąco zachęcamy do czipowania Waszych czworonogów, a miastu Żyrardów gratulujemy udanej imprezy!

 

Please follow and like us: