Aktualności Behawiorysta radzi

Dlaczego psy wybrzydzają przy jedzeniu?

“Mój pies podchodzi do miski dopiero wtedy, gdy wszyscy śpią i wie, że na nic lepszego już nie może liczyć” – takich komentarzy oraz pytań czym karmić zwierzę aby chętnie jadło posiłki dostajemy kilkadziesiąt tygodniowo. Nadszedł czas, żeby wyjaśnić o co chodzi tym wszystkim “francuskim pieskom”.

Czy  część psów ma “książęce podniebienia” i “gardzi granulatem”? Nie, w większości przypadków to my przyzwyczajamy psy do tego, że jak nie zje przeznaczonych dla niego chrupek, to dostanie kiełbasę albo gotowanego kurczaczka z ryżem i marchewką. Aby móc uporać się z problemem, najważniejsze jest określenie, z jakiego powodu pies nie chce jeść swojej karmy.

PRZYCZYNY WYBRZYDZANIA PRZY JEDZENIU

 1. Dokarmianie psa resztkami ze stołu. To najczęstsza przyczyna, przez którą psy nie chcą jeść przeznaczonego dla nich pokarmu. Liczą na to, że dostaną coś lepszego i cierpliwie na to czekają. Problem “żebrania” przy stole jest bardzo powszechny i na pierwszy rzut oka może się wydawać uroczy i śmieszny, ale żarty kończą się, gdy zwierzak zaczyna mieć problemy zdrowotne, odmawia jedzenia swoich posiłków lub staje się otyły.
 2. Jedzenie dostępne 24h na dobę. Ta przyczyna wybrzydzania jest bardzo niebezpieczna z wielu powodów. Po pierwsze – nie mamy kontroli nad tym ile pies zjada w ciągu doby co może prowadzić do otyłości. Po drugie, przy najedzonym zwierzaku ciężko wybrać bezpieczny moment, w którym powinniśmy wyjść z nim na spacer. Wysiłek fizyczny nie jest wskazany tuż po jedzeniu (może prowadzić do skrętu żołądka), a gdy miska jest cały czas dostępna nie mamy pewności kiedy i ile pies zjadł. Po trzecie, nieograniczony dostęp do jedzenia komplikuje jakiekolwiek próby ćwiczenia z psami lub oduczania ich złych nawyków, ponieważ są najedzone, więc żadne smakołyki nie są w stanie zmotywować ich do ćwiczeń.
 3. Monotonne posiłki. Część czworonogów po prostu nie lubi jeść codziennie tego samego. Podawanie codziennie tej samej karmy może powodować, że psiaki będą odmawiały jedzenia. Dodatkowo, każde zwierzę ma swoje ulubione smaki. Jeśli nie chce jeść jednej karmy, warto poeksperymentować z kilkoma innymi, bo ta wybrana przez nas może mu po prostu nie smakować.
 4. Dolegliwości zdrowotne. W wielu przypadkach brak apetytu może oznaczać, że pies źle się czuje. Bardzo ważne jest obserwowanie swoich zwierząt. Jeśli nagle odmawiają jedzenia, może to być pierwszy objaw jakiegoś stanu zapalnego. Ból zębów lub dziąseł również może być przyczyną tego, że psiak odmawia jedzenia twardej karmy.

Jeśli zwierzak nie jest zainteresowany jedzeniem z trzech pierwszych powodów, możemy zastosować kilka metod, które rozwiążą problem raz na zawsze:

 1. Nie dokarmiaj psa przy stole. Jedzenie przeznaczone dla ludzi nie jest odpowiednie dla zwierząt. Przyprawione wędliny, przetworzone termicznie kości, spora część owoców i warzyw mogą być dla psa trucizną. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem spod obrusu wynurzy się błagalny wzrok Twojego pupila.
 2. Postaraj się ustalić, jaki rodzaj jedzenia najbardziej smakuje Twojemu futrzakowi. Jeśli chcesz karmić go suchą karmą, spróbuj znaleźć taką, która jest bardzo aromatyczna i zawiera dużo mięsa.
 3. Polej suchą karmę olejem z łososia lub dorsza. Dzięki temu, jedzenie stanie się bardziej atrakcyjne. Można je kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt.
 4. Nie zostawiaj jedzenia na cały dzień. Jeśli chcesz karmić psa raz dziennie, postaw mu miskę na 10 sekund, jeśli nie okaże zainteresowania jedzeniem, zabierz miskę i postaw ją o tej samej porze dopiero następnego dnia. Wtedy powtórz dokładnie to samo ćwiczenie. Pamiętaj, aby nie dokarmiać go w ciągu dnia i nie dawać mu resztek ze stołu. Przy konsekwentnym postępowaniu zwierzak bardzo szybko zrozumie, że na nic innego nie może liczyć i zacznie normalnie jeść.
 5. Jeśli karmisz psa dwa razy dziennie, podziel mu posiłek np. na karmę mokrą (rano) i suchą (wieczorem), a jeśli nie zje, zabieraj karmę i postaw dopiero o kolejnej, ustalonej porze.
 6. Podawaj psu miskę z jedzeniem w zamian za wykonanie jakiejś komendy. Dzięki temu będzie miał poczucie, że “zapracował” sobie na to jedzenie i dostaje je w nagrodę.
 7. Świetnym i skutecznym rozwiązaniem, na które niestety nie każdy może sobie pozwolić, jest adopcja drugiego psiaka – najlepiej głodomora 🙂 konkurencja robi swoje i kłopot znika sam.

Jeśli problem niejedzenia związany jest z dolegliwościami bólowymi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Pies, gdy odczuwa ból, zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle. Odmawia jedzenia, nawet najlepszych smakołyków, nie chce się bawić ani wychodzić na spacery. To bardzo ważne, żeby wykluczyć wszelkiego rodzaju choroby somatyczne, zanim zaczniecie stosować się do powyższych wskazówek.

Jak w przypadku każdych ćwiczeń najważniejsza jest konsekwencja i regularne ćwiczenia. Gdy pies zorientuje się, że nie ma na co liczyć i nie dostanie nic “extra” jeśli nie zje swojej porcji jedzenia to bardzo szybko przestawi się na regularne jedzenie posiłków o stałych porach.

Please follow and like us: