Aktualności Dzieje się w Polsce Video

Dlaczego „Dni otwarte” są potrzebne?

W niedzielę, w schronisku im. Psa Kazana w Żyrardowie, odbyła się akcja pod hasłem „Dzień otwarty”.

Tak naprawdę, dzień otwarty w żyrardowskim schronisku jest codziennie. W wyznaczonych godzinach każdy może przyjść, pogadać z pracownikami lub wolontariuszami, poznać psa i zastanowić się nad jego adopcją.

Czy organizowanie takich akcji jak dzisiaj, to po prostu dostawienie kilku stoisk z gadżetami, ciastem i pomalowanie, ku ich ogromnej radości, kilkunastu dzieciaków? Nie. To coś więcej.

W normalne dni do schronisk przychodzą przeważnie ludzie, którzy gdzieś tam w duchu podjęli już decyzję o adopcji i są na etapie poszukiwania tego „najlepszego na świecie” czworonoga. Mówiąc brutalnie – ci ludzie i tak przyjdą. Oni już wiedzą czym jest adopcja, wiedzą gdzie szukać schronisk i przede wszystkim – wiedzą, że warto podać pomocną łapę któremuś – mieszkającemu za kratami – psu.

Problemem schronisk jest przyciągnięcie tych osób, które o adopcji nie myślały lub po prostu się jej boją. Ludzi, którzy mają przed oczami sceny niczym z horrorów, gdy co jakiś czas któraś ze stacji telewizyjnych pokaże jakieś zaniedbane schronisko, w którym psy robią pod siebie i wzajemnie się zjadają.

Jeżeli chociaż jedna osoba, która przyszła dzisiaj po to, żeby skorzystać z atrakcji dla dzieci, zjeść ciastko lub po prostu – popatrzeć na zabawy psów na placu treningowym, zdecydowała się przekroczyć magiczną furtkę schroniska, to znaczy, że już było warto.

Nie zapominajmy również o dzieciach, które pomiędzy jedna atrakcją a drugą, obserwują biedne psiaki pochowane w boksach, spędzające życie za kratami. Może za kilka lat, któreś z nich, oglądając reklamę ze słodkimi labradorkami, zamiast namawiać rodziców na wizytę w hodowli (lub, co gorsza – w pseudohodowoli) powie: mamo! Pojedźmy do schroniska.

Warto o to walczyć, prawda?

Wszyscy, którzy poświęcili swój prywatny czas i dołożyliście choćby najmniejszą cegiełkę do dzisiejszej imprezy – jesteście świetni i macie ogromne serca. Dzięki!

A tych, którzy nie mieli czasu rano, zapraszamy do obejrzenia zapisu relacji live!


Please follow and like us: