Aktualności Behawiorysta radzi

Czym jest dom tymczasowy?

Dom tymczasowy to miejsce, w którym pies uczy się podstawowych zasad funkcjonowania z człowiekiem.

Kilkukrotnie zwiększa on szansę na adopcję, ponieważ daje kompletne informacje na temat zachowania i kondycji zwierzaka. Wielu potencjalnych opiekunów boi się niewiadomej, nie chce spędzić kilku tygodni na sprzątaniu domu z psich odchodów albo na tłumaczeniu się sąsiadom z codziennych koncertów wyjącego psa. O zwierzaku z domu tymczasowego wiadomo wszystko – jak zachowuje się w różnych sytuacjach, jaki ma charakter, temperament, jakie ma potrzeby i w jakiej jest kondycji fizycznej.

Kto może zostać tymczasowym opiekunem?

Każdy, kto ma doświadczenie w opiece nad zwierzętami i poradzi sobie z nauczeniem psa podstawowych zasad życia w mieszkaniu. Procedura przejęcia tymczasowej opieki nad czworonogiem jest podobna do procedury adopcyjnej. Potencjalny opiekun tymczasowy jest weryfikowany przez schronisko lub fundację, podpisywana jest umowa, w której ustalane są warunki opieki nad zwierzęciem np. finansowanie leczenia/karmy, ogłaszanie do adopcji, ewentualny transport.

Kto ponosi koszty utrzymania zwierzaka?

Wszystko zależy od tego, gdzie do tej pory przebywało zwierzę i jakie są ustalenia pomiędzy prawnym opiekunem psa a domem tymczasowym. W większości przypadków to schronisko/fundacja finansuje utrzymanie futrzaka. Tymczasowy opiekun rozlicza się z nimi na podstawie faktur i sam nie jest obciążany kosztami, które w przypadku np. chorych zwierząt mogą być bardzo wysokie.

Gdy ktoś znajdzie psa na ulicy i podejmie decyzję o tym, że tymczasowo się nim zaopiekuje, może zgłosić się do lokalnej fundacji z prośbą o udostępnienie numeru konta bankowego. Dzięki temu będzie mógł zrobić zbiórkę na karmę lub podstawowe badania nie obciążając swojego portfela.

Czego pies uczy się w domu tymczasowym?

 • zachowywania czystości w mieszkaniu
 • grzecznego chodzenia na smyczy
 • zostawania w samotności na czas naszej nieobecności
 • kontaktów z innymi zwierzętami
 • kontaktów z dziećmi
 • jazdy w samochodzie
 • poruszania się po różnego rodzaju powierzchniach
 • wchodzenia po schodach, jazdy w windzie
 • spokojnego funkcjonowania w mieście (oswajanie z przechodniami, rowerzystami, ruchem ulicznym)

Ile może potrwać znalezienie nowego domu?

Nie wiadomo. Zdarza się, że w ciągu kilkunastu dni pies ma już nowych opiekunów, ale bywa też tak, że czeka na nich kilka miesięcy. Co może mieć na to wpływ?

 1. Zaangażowanie tymczasowego opiekuna w ogłaszanie psa – im więcej udostępnionych informacji, zdjęć, filmików tym większa szansa na to, że ktoś zdecyduje się na adopcję.
 2. Wiek psa – o wiele łatwiej jest znaleźć dom młodemu psu niż staruszkowi, między innymi dlatego, że starsze psy często cierpią na różne, przewlekłe choroby spowodowane długotrwałym przebywaniem w warunkach schroniskowych np. zwyrodnienia stawów, a to odstrasza potencjalnych opiekunów.
 3. Wielkość psa –  duże psy generują większe koszty utrzymania, dlatego potencjalni opiekunowie chętniej decydują się na adopcję małego zwierzaka.

Dlaczego warto adoptować psa z domu tymczasowego?

Przede wszystkim dlatego, że pies jest przygotowany do życia w mieszkaniu. Mając pełen pakiet informacji o charakterze, temperamencie, potrzebach i stanie zdrowia psa, możemy podjąć świadomą decyzję o adopcji, a także przygotować się na występowanie potencjalnych problemów. Dodatkowo, adopcja z domu tymczasowego daje szansę kolejnemu bezdomnemu psu, który będzie mógł zamienić schroniskową budę na wygodną kanapę.

Dom tymczasowy to dla wielu psów jedyna nadzieja na to, aby znalazły nowych opiekunów. To kawał trudnej, ale bardzo potrzebnej roboty, która ułatwia przyszłym opiekunom wprowadzenie psiaka do nowego domu.

Please follow and like us: