Aktualności Behawiorysta radzi Polecane

Co zrobić, gdy pies wariuje na dźwięk dzwonka?

W niektóre psy na dźwięk dzwonka lub domofonu wstępuje demon. Zaczynają ujadać jak opętane, biegają po mieszkaniu i z każdą chwilą coraz bardziej się nakręcają. Z czego to wynika?

Przede wszystkim, dźwięk dzwonka/domofonu, pukania do drzwi, jest NIESPODZIEWANY. Psy lubią rutynę. Boją się rzeczy, które dzieją się nagle, są głośne i bardzo nieprzyjemne w odbiorze (pies słyszy kilkukrotnie głośniej niż człowiek), a dodatkowo zapowiadają nadejście obcych osób.

Ćwiczenia na przyzwyczajenie psa do dźwięku dzwonka:

  1. Nagraj dźwięk dzwonka/domofonu na telefon. Przygotuj pyszne smakołyki (takie, których pies nie dostaje na co dzień) i usiądź wygodnie. Bądź spokojny i zrelaksowany.
  2. Odtwórz nagrany na telefonie dźwięk domofonu możliwie cicho, tak żeby był słyszalny, ale nie tak głośno jak w rzeczywistości. Jeśli psiak zacznie ujadać już wtedy, oznacza to, że musisz puścić dźwięk jeszcze ciszej.
  3. Gdy znajdziesz już poziom głośności, na który pies nie reaguje nerwowo, połóż telefon i odtwarzaj ten dźwięk przez kilkanaście minut. Co jakiś czas podawaj psu smakołyk. Gdy pies jest spokojny, po kilkunastu minutach możesz delikatnie pogłośnić, cały czas obserwując reakcję swojego zwierzaka.
  4. W trakcie odtwarzania dźwięku, ćwicz z psem komendy „siad”, „waruj”, „zostań”. Pamiętaj, żeby w trakcie zabawy stopniowo pogłaśniać nagrany dźwięk. Nie rób głośniej, gdy zwierzę zaczyna być niespokojne. Ćwiczenie polega na tym, że dźwięk domofonu ma skojarzyć się z czymś przyjemnym (żarciem).
  5. Gdy dojdziesz do głośności rzeczywistej, a Twój pies będzie zachowywał spokój, możesz przejść do kolejnego etapu. Poproś o pomoc partnera, sąsiada, znajomego. Ty siedzisz w domu z psem, partner staje za drzwiami i dzwoni.
  6. Na dźwięk dzwonka zawołaj psa do siebie i poproś o wykonanie jakiejś komendy np. „siad”, pochwal go („dobry pies”) i daj smakołyk (pod warunkiem, że uda Ci się odwrócić jego uwagę). Gdy nie zwraca uwagi na Ciebie i na smakołyki, ćwiczenie zacznij przy otwartych drzwiach, żeby zwierzak widział, kto stoi przy dzwonku. Powtórz ćwiczenie kilkanaście razy.
  7. Nie nagradzaj zwierzaka, gdy na dźwięk dzwonka szczeka. Odwróć jego uwagę, poproś o wykonanie komendy i wtedy podaj smakołyk. Jeśli podasz psu smakołyk w momencie kiedy szczeka, wzmocnisz jego zachowanie.
  8. Gdy pies nie będzie reagował na dzwonienie przy otwartych drzwiach, zamknij je i kontynuuj ćwiczenia.
  9. Pomiędzy ćwiczeniami na rzeczywistym dźwięku, staraj się odtwarzać nagranie z komórki możliwie często i wykonuj przy tym codzienne czynności. Takie ćwiczenie sprawi, że zwierzak po pewnym czasie będzie reagował obojętnie na ten dźwięk.

Pamiętaj, żeby robić psu przerwy. Dla psa 20 minut wysiłku umysłowego jest o wiele bardziej męczące, niż bieganie w kółko przez godzinę. W ciągu dnia rób maksymalnie 3 sesje po 20-30 minut, w zależności od kondycji zwierzęcia.

I pamiętaj też, żeby zmniejszyć psu porcję głównego posiłku o tyle, ile smakołyków dostał podczas ćwiczeń 😉

Nie oczekuj, że w ciągu jednego dnia oduczysz psa szczekania na dzwonek. Takie ćwiczenia będą skuteczne jedynie wtedy, gdy będziesz wykonywał je regularnie tj. co najmniej dwa razy dziennie przez kilkanaście dni. Najważniejsze jest Twoje zaangażowanie.

Please follow and like us: