Aktualności Dzieje się w Polsce

Byliśmy na Ogólnopolskiej Konferencji Behawioryzmu Zwierząt

3 czerwca 2017 r. odbyła się w Warszawie pierwsza Ogólnopolska Konferencja Behawioryzmu Zwierząt. Behawioryści, zoopsychologowie, lekarze weterynarii oraz hodowcy z całej Polski zebrali się w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego aby wymienić się wiedzą oraz doświadczeniem. Poruszono szereg kluczowych zagadnień dotyczących zachowania psów oraz ich zdrowia.

Czy warto było się wybrać?

Zdecydowanie tak! Jednym z szerzej omówionych tematów była kastracja – temat rzeka. Jej wpływ na zachowanie psa oraz choroby jakim można zapobiec decydując się na wykonanie zabiegu. Do dnia dzisiejszego temat ten budzi kontrowersje. Dr n. wet. Tomasz Nowak przekazał w pigułce wady i zalety kastracji. Mogliśmy zobaczyć zdjęcia z prywatnego archiwum doktora obrazujące najstraszniejsze przypadki  i na ich podstawie uczestnicy mogli ocenić jak ważną rolę odgrywa kastrowanie zwierząt nie tylko w kontekście zdrowia psów ale także ich bezdomności.

Nowość w Polsce! Nose work

Poruszono również temat nosewok’u czyli dyscypliny sportu, w której wykorzystywany jest najczulszy zmysł psa – węch. Inaczej mówiąc, gadaliśmy o niuchaniu. Pani Kasia Bargiełowska, behawiorystka, instruktorka szkolenia psów oraz zoofizjoterapeutka, która jest również członkiem zarządu Nose Work Club Polska opowiedziała o tym, jak istotne dla rozwoju mózgu psa jest ćwiczenie zmysłu węchu. Nosework to sport wywodzący się ze szkoleń psów policyjnych, których zadaniem jest namierzanie narkotyków czy materiałów wybuchowych. Nauka tego sportu polega na kojarzeniu zapachu z nagrodą tak aby w przyszłości sam zapach był dla psa charakterystyczny. Nosework bardzo korzystnie wpływa na zachowanie zwierzęcia, pomaga się wyciszyć, skupia uwagę a co najważniejsze – spowalnia starzenie się mózgu.

Terapia agresji przez komunikację

Gościem specjalnym kongresu był Pan Jiři Ščučka z Czech. Mówił o profilaktyce zachowań agresywnych z wykorzystaniem najbardziej skutecznych technik behawioralnych. Na bazie swojego trzydziestoletniego doświadczenia dowodził, że agresywne zachowania psów w większości przypadków wynikają ze złego prowadzenia go przez opiekuna oraz nieprawidłowej komunikacji na płaszczyźnie człowiek-pies. Przekonywał również do tego aby nie mylić charakteru psa z jego zachowaniem. Charakter wyraża psa – jego osobowość, natomiast zachowanie może się zmieniać w zależności od otoczenia.

Wpływ czynników zewnętrznych na zachowanie zwierzęcia

Pojawił się również temat wpływu opiekuna na zachowanie zwierzęcia, rozmawialiśmy o etapach rozwoju psa i zasadach postępowania z psem w poszczególnych stadiach tego rozwoju a także o faktach i mitach dot. żywienia naturalnego i wpływu diety na zaburzenia w zachowaniu psa. Mimo tego, że tematy poruszano różne a prelegentów było wielu każdy z nich przekonywał do jednego: zanim zaczniecie terapię behawioralną swojego podopiecznego upewnijcie się, że jego zachowanie nie jest wynikiem cierpienia z powodu jakiejś choroby somatycznej.

 

Wstęp na konferencję kosztował 399 zł i zdecydowanie był wart swojej ceny. Wiedza i doświadczenie praktyków są bezcenne. Każdy przypadek opisany był na konkretnym przykładzie, podparty filmikiem i komentarzem – naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem i nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła wykorzystać tę wiedzę i przeczytać wszystkie książki, które polecali prelegenci.

Please follow and like us: