Aktualności Dzieje się w Polsce

Brzeg: pies połknął kiełbasę z wbitymi gwoździami

Warszawa, Poznań, Lublin, Brzeg – w całej Polsce roi się od ludzi nieprzyjaźnie nastawionych do zwierząt. Rozkładają kiełbasę nafaszerowaną gwoździami, resztki jedzenia z powbijanymi haczykami lub szpilkami. Pies po zjedzeniu takiej “niespodzianki” ma niewielkie szanse na przeżycie.

W ubiegłym tygodniu, w województwie opolskim psiak zjadł kiełbasę z gwoździami pozostawioną na trawniku. Opiekun niestety nie wiedział co pies wziął do pyska, a jak wszyscy dobrze wiemy – znalezione jedzenie smakuje najlepiej i znika w paszczy psa w mgnieniu oka.

Dopiero na drugi dzień, gdy zwierzak zwymiotował, znaleziono gwoździe i niezwłocznie udzielono psu pomocy. Na szczęcie tym razem psiaka udało się uratować, chociaż musiał zostać poddany trudnej operacji, ponieważ okazało się, że w jego przewodzie pokarmowym w dalszym ciągu były gwoździe. Wyciągnięcie ich zajęło weterynarzom bardzo dużo czasu i było bardzo skomplikowanym zabiegiem. Pełną treść artykułu możecie znaleźć tutaj.

Jak ochronić swojego psa?

Przede wszystkim należy poświęcić czworonogowi 100% uwagi na spacerze. To jest czas dla niego, dlatego warto śledzić każdy jego krok i uważnie obserwować co robi, zwłaszcza gdy spuszczacie go ze smyczy.

Jeśli Wasze psy mają tendencję do wyszukiwania i zjadania różnych skarbów na spacerach, najbezpieczniej jest wyprowadzać je w odpowiednio dobranym kagańcu. Można również przejść z psem szkolenie posłuszeństwa, podczas którego zwierzak jest uczony m.in. komendy “zostaw”.

Co zrobić, gdy nie zdążymy zareagować i pies coś połknie?

W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii i skonsultować konkretny przypadek. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy np. wymioty, biegunka, drgawki, gorączka, zmiana zachowania – należy natychmiast udać się  do weterynarza, opowiedzieć jakie występują objawy i poinformować, że pies podczas spaceru zjadł jakąś niezidentyfikowaną rzecz.

Bądźcie czujni i o każdym takim przypadku informujcie Policję.

Please follow and like us: