Wyprawka

Adopcja psa to duża dawka emocji. Zastanawiacie się jak to będzie gdy pies już do Was przyjedzie, kto i o której będzie wychodził z nim na spacery, kto będzie podawał michę a kto sprzątnie po nim kupę jak mu się niechcący zdarzy narobić.  W takich chwilach można zapomnieć o podstawowych rzeczach, jakie musimy mieć dla psa już od pierwszego dnia. Dlatego tutaj znajdziecie listę podstawowych produktów i akcesoriów dla swojego nowego przyjaciela. W nawiasach podaję ceny orientacyjne. Oczywiście wszystko zależy od wielkości psa, jego stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb.

 • karma, warto zapytać dotychczasowych opiekunów psa jaką karmę dostawał do tej pory. Jeśli pies jest ze schroniska najpewniej będzie to karma marketowa. Jeśli jednak adoptujemy psa z hotelu czy domu tymczasowego mógł dostawać dobrą jakościowo karmę i należy to kontynuować. Można również skonsultować to z weterynarzem. Każdy pies ma inne potrzeby. Potrzeby żywieniowe różnią się również u psów młodych i starych, dużych i małych. Dlatego warto przegadać temat ze specjalistą aby dieta naszego czworonoga była bogata w wartościowe składniki odżywcze (100-300 zł/ 12kg worek karmy).
 • smycz, polecamy smycze trzymetrowe z możliwością przepięcia długości. Bardzo wygodnie jest nimi operować, w razie potrzeby można skrócić psu smycz np. przy przechodzeniu przez ruchliwą ulicę, a wchodząc do parku można dać psu więcej luzu. Polecamy również wyposażyć się w kilkunastometrowe linki, dzięki którym pies będzie mógł poszaleć i pobiegać jednak cały czas będzie przypięty czyli bezpieczny (15-50 zł).
 • obroża, w mieście najlepiej sprawdza się obroża półzaciskowa. Kupując psu taką obrożę mamy pewność, że nie „wyjdzie” nam z niej i nie ucieknie. Gdy pies idzie na luźnej smyczy obroża również zwisa luźno i nie sprawia psu żadnego dyskomfortu. Kupując obroże tradycyjne pamiętajcie, żeby odpowiednio dobrać rozmiar. Obroża ma być zapięta na tyle ciasno, żeby pies nie miał możliwości się z niej wyślizgnąć ale tez na tyle luźno, żeby nie sprawiała mu dyskomfortu (pomiędzy obrożą a szyją powinno być miejsce na nasze dwa palce) (10-50 zł)
 • pas i szelki do samochodu (jeśli pies będzie jeździł), w przypadku pasów wystarczy dobrać długość pasa do rozmiaru psa. Szelki powinny być wygodne, nieograniczające ruchów przednich łap, najlepiej układające się na przodzie w literę Y (zalecane przez ortopedów) (pas ok. 15-20 zł, szelki 20-50 zł)
 • adresatka, adresatkę można zamówić przez internet lub w wybranych sklepach zoologicznych. Z jednej strony powinno znajdować się imię psa a z drugiej numer telefonu do opiekuna. Dzięki adresatce mamy pewność, że nawet jeśli pies nam się zgubi to adresatka umożliwi mu błyskawiczny powrót do domu. Można też zrobić taką adresatkę z plastikowej przywieszki do kluczy i odręcznie napisać na plakietce dane (ok. 10 zł)
 • 2 miski (na wodę i na jedzenie) – miski powinny być odpowiednio dopasowane do gabarytów psa. Miska ze świeżą wodą powinna stać całą dobę w miejscu łatwo dostępnym dla psa. Miska na jedzenie powinna być wyciągana tylko w porze karmienia i również dobrana do wielkości psa (10-50 zł)
 • posłanie należy dobrać tak aby z każdej strony pies miał ok. 10 cm. wolnego miejsca. Zapewni mu to wygodną przestrzeń do relaksu (50-150 zł)
 • szampon, psy ze schroniska mieszkają na zewnątrz, co powoduje że są brudne i nieprzyjemnie pachną, warto dobrać szampon odpowiedni dla długości sierści psa a jeśli pies ma alergię należy szukać produktów hypoalergicznych (10-30 zł)
 • zabezpieczenie przeciw-kleszczowe, na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych preparatów przeciw-kleszczowych. Najbezpieczniej jest skonsultować z weterynarzem jaki preparat poleca dla naszego pupila. Dla psów dużych i kudłatych ras najlepsze będą tabletki, dla mniejszych i gładkowłosych obroże czy krople (100-300 zł/rok)
 • smakołyki na pierwsze dni w nowym domu (trzeba psa do siebie jakoś przekonać) należy dobrać indywidualnie. Każdy pies ma swoje ulubione smaki i jeden będzie wariował za wątróbką a drugi za marchewką. Na pierwszy ogień polecamy pasztet (ok. 20-30 zł/miesiąc)
 • woreczki na odchody – w niektórych miastach papierowe torebki na odchody możemy znaleźć przy większych parkach a czasem nawet są rozłożone na klatkach schodowych. Sugerujemy jednak zawsze mieć worek foliowy przy sobie aby nie narobić sobie wstydu przy sąsiadach (ok. 10 zł/miesiąc)
 • podkłady higieniczne (w przypadku adopcji szczeniaka), dostępne w każdym sklepie zoologicznym, pomagają nauczyć szczeniaka zachowywania czystości w domu (10-30 zł/opakowanie)

Przy zakupie wszystkich niezbędnych rzeczy jednorazowy wydatek może wynieść ok. 600 zł. Oczywiście posłanie możecie zrobić z kocyka i skorzystać z misek, które macie już w domu ale jeśli nie mieliście wcześniej psa i nie posiadacie żadnych akcesoriów dla niego to wydatków na początku jest sporo, warto o tym pamiętać.