Aktualności Behawiorysta radzi Polecane

Adopcja drugiego psa

Gdy w naszym domu pojawia się pies, życie przewraca się do góry nogami. Trzeba zaplanować spacery, zabawę, pory karmienia. Po pewnym czasie wpadamy w rutynę i okazuje się, że wszystko da się jakoś zorganizować. Wtedy przychodzi nam do głowy myśl, że skoro mamy już jednego psa, to z dwoma właściwie też powinniśmy dać radę. W końcu na spacer i tak trzeba wyjść…

O czym powinieneś pomyśleć, zanim zdecydujesz się na drugiego psa?

  • Dwa psy to podwójne wydatki – karma, akcesoria, szczepienia, ewentualne leczenie, zabezpieczenie przeciw pasożytom itp.
  • Rozmiar ma znaczenie – aby mieć pewność, że poradzisz sobie na spacerze wyprowadzając oba zwierzaki na raz, wybierz psy, które jesteś w stanie utrzymać w niespodziewanej sytuacji np. gdy na Waszej drodze pojawi się kot.
  • Wyjazdy, wakacje, praca – zastanów się, czy osoba, która w czasie Twojej nieobecności zajmuje się jednym psiakiem poradzi sobie z dwoma futrzakami.

Jeśli jesteś na to wszystko przygotowany, nie pozostaje nic innego, jak wybrać kandydata i postępować według poniższych wskazówek.

W jaki sposób wprowadzić psa do domu, w którym mieszka już jeden futrzak?

Przede wszystkim spokojnie. Nie należy fundować żadnemu zwierzęciu niepotrzebnego stresu i zanim zamieszkają razem należy sprawdzić, czy się akceptują. Stanowczo odradzam adopcję „w ciemno” zwierzaka z drugiego końca Polski, gdy nie wiemy czy psiaki się ze sobą dogadają. Niestety w wielu przypadkach jest to powodem powrotu zwierzęcia do schroniska, bo na miejscu okazuje się, że rezydent nie życzy sobie towarzystwa. Oczywiście można w takiej sytuacji poprosić o pomoc behawiorystę, ale skoro mamy wybór i możemy adoptować psiaka z lokalnego schroniska to… właśnie tak zróbmy:)

ZASADY POSTĘPOWANIA: 

  1. Wybierz psa z okolicznego schroniska lub domu tymczasowego, abyś mógł go odwiedzić kilka razy ze swoim psem.
  2. Umów się na zapoznawczy spacer. Opisz opiekunom wybranego psiaka, jak zachowuje się Twój zwierzak, jak reaguje na inne zwierzęta i jakiej jest wielkości (zalecam zaprosić na takie spotkanie behawiorystę, który oceni czy czworonogi czują się dobrze w swoim towarzystwie).
  3. Wspólny spacer powinien odbyć się kilka razy przed adopcją i trwać min. godzinę, aby psy miały możliwość poznania się, dokładnego obwąchania, spędzenia razem czasu w przyjaznych okolicznościach (np. w lesie, na łące, w parku).
  4. Gdy ocenisz, że zwierzaki się akceptują i nic nie stoi na przeszkodzie żeby zamieszkały razem, możesz przejść do etapu wprowadzenia drugiego psa do domu.
  5. Przyjedź do schroniska/domu tymczasowego ze swoim zwierzakiem, aby już w drodze powrotnej psiaki się ze sobą oswajały.
  6. Wejście do domu powinno odbyć się po długim, pełnym nowych bodźców spacerze. Dzięki temu zwierzaki będą zrelaksowane. Wprowadź je razem i jeśli czują się w swoim towarzystwie komfortowo (po kilku spotkaniach), spuść je ze smyczy i postępuj według wskazówek podanych w poradniku dot. wprowadzenia psa do nowego domu, który znajdziesz tutaj.

Psy to zwierzęta stadne, bardzo lubią towarzystwo przedstawicieli swojego gatunku. Często przy wprowadzeniu drugiego psiaka do domu, znikają różne problemy behawioralne rezydenta, z którymi opiekun nie mógł sobie poradzić, jednak nie powinno to być powodem adopcji drugiego zwierzaka.

Jeśli Twój pies jest towarzyski, a Ty marzysz o uratowaniu kolejnej skrzywdzonej przez los istoty, mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Please follow and like us: